Wtorek, 17 maja 2022 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-12-02, 06:42 Marcin Kupczyk

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Rozmowa Dnia - Jak Krzysztof Ardanowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady poświęconym eksportowi polskich produktów oraz planom: Zielony Ład i Fit For 55.

Marcin Kupczyk: Niedawne posiedzenie rady było poświęcone potrzebie zwiększenia dynamiki polskiego eksportu rolno-spożywczego i konieczności poszerzania rynków zbytu na nasze towary. Proszę powiedzieć, jak wygląda sytuacja dziś, co można poprawić?

Jan Krzysztof Ardanowski: Cieszymy się stosunkowo dużym eksportem, bo on z roku na rok rośnie. W tym roku wartość eksportu wyniesie około 35 miliardów euro. Mamy również nadwyżkę, kilkanaście miliardów nadwyżki eksportu nad importem, bo to też jest istotne. To na pewno jest jakiś sukces, który pokazuje, że polskie rolnictwo radzi sobie na rynkach zagranicznych. 80% żywności z Polski eksportujemy do krajów Unii, ale my nie możemy spocząć na laurach, bo na przykład niewielka Holandia, kilkakrotnie od nas mniejsza, eksportuje produkty rolno-spożywcze za około 100 miliardów euro, czyli trzy razy więcej, niż duży kraj rolniczy, jakim jest Polska.

Szukamy nowych rynków?

Szukamy nowych rynków pozaunijnych. Z takich obszarów świata, gdzie chcielibyśmy zaistnieć to jest Azja wschodnia, Półwysep Indochiński, kraje ASEAN - to jest rynek potencjalnie ciekawy, kraje Zatoki Perskiej, czy szerzej, kraje Bliskiego Wschodu, północnej Afryki. Również praktycznie nierozeznane są możliwości eksportu do czarnej Afryki. Dlatego uważam, taka jest jedna z konkluzji po spotkaniu rady prezydenckiej, że polska dyplomacja, dyplomaci akredytowani w różnych krajach na świecie, mają obowiązek pomóc w szukaniu partnerów handlowych: firm, sieci handlowych w tych wszystkich krajach, gdzie oni są akredytowani. Powinni szukać podmiotów zainteresowanych importem i kojarzyć ich z polskimi przedsiębiorcami, bo przecież to nie państwo, tylko to są prywatne firmy, którym trzeba pomóc w znalezieniu partnerów, w szczególności na tych rynkach odległych. Zainicjowałem taki proces, żeby w najważniejszych przynajmniej krajach, czyli w Chinach, Indiach, niektórych krajach arabskich, o których mówiłem, żeby tam działali tak zwani radcy rolni, czyli dyplomaci dedykowani wyłącznie szukaniu kontaktów w zakresie żywności. Specyfika sprzedaży żywności jest tak złożona, że ten, który się zna na sprzedaży, np. dźwigów, nie będzie się znał na sprzedaży warzyw, owoców, mięsa, mleka, na normach weterynaryjnych i sanitarnych, na pozwoleniach, które są niezbędne do wejścia na rynek. Jest duża praca przed nami, ale trzeba robić wszystko, żeby ten eksport zwiększać, bo bez tego, bez eksportu polskie rolnictwo się po prostu zadusi (...).

Zobacz także

2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej 2022-04-29, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech – dziennikarz gospodarczy, redaktor portalu Energetyka24.pl. Jej tematem było bezpieczeństwo energetyczne kraju. … » więcej 2022-04-28, godz. 06:45 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o konsekwencjach odcięcia Polski od rosyjskiego… » więcej 2022-04-27, godz. 07:26 Artur Soboń Naszym rozmówcą był wiceminister finansów Artur Soboń. Rozmawialiśmy m.in. o stanie finansów państwa. Magdalena Ogórek: W resorcie finansów nowa minister… » więcej 2022-04-26, godz. 06:40 Jan Krzysztof Ardanowski Czy Polsce i Europie grozi katastrofa żywnościowa w związku z wojną na Ukrainie? O to między innymi pytaliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego… » więcej 2022-04-25, godz. 06:45 Witold Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rozmawialiśmy o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej. … » więcej 2022-04-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i korespondent z Ukrainy. Głównymi tematami dyskusji były: sytuacja na Ukrainie i problem międzynarodowych… » więcej 2022-04-21, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o rozbudowie Szpitala Uniwersyteckiego im… » więcej 2022-04-20, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki – wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie. Magdalena… » więcej
12345