Wtorek, 17 maja 2022 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-11-26, 04:24 Redakcja

Anna Gembicka

Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Anna Gembicka
Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich rolników w Brukseli oraz utworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Agnieszka Marszał: Porozmawiamy o tym, co się dzieje w rolnictwie, o sytuacji rolników i o problemach rolników, a tych nie brakuje. 20 tys. ciągników rolniczych może się pojawić w Brukseli 13 i 14 grudnia, szykuje się międzynarodowy protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. A jak Pani odbiera Zielny Ład?

Anna Gembicka: Europejski Zielony Ład budzi bardzo wiele wątpliwości dlatego, że tak naprawdę jego treść nie jest jeszcze wypełniona. Znamy pewne ogólne kierunki, ale nie wiemy w jaki sposób ma być realizowany. Na przykład w przypadku kwestii dotyczących ograniczenia stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. Jako Polska podnosimy, że to nie może być ograniczenie procentowe, takie samo dla wszystkich krajów, bo na przykład Holandia ma dużo większe od Polski zużycie tych środków, tylko ewentualnie, jeżeli już, to musi to być określenie do pewnej średniej, a w tym przypadku Polska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej już w tym momencie ma dużo mniejsze zużycie tych środków. Podejście musi być racjonalne, a nie narzucane w taki odgórny sposób, bez spojrzenia na specyfikę krajową. Jeżeli chodzi o sam protest, to na pewno jest to pewien znak dla europejskich decydentów, bo jeżeli udało się zorganizować organizacje rolnicze z 13 krajów europejskich, z których przecież na co dzień rolnicy ze sobą konkurują, a tutaj udało się zgromadzić ich po to, żeby wyrazić wspólne stanowisko, to na pewno jest to ważny sygnał i mam nadzieję, że europejscy decydenci też w ten sygnał się wsłuchają. To nie jest tak, że rolnicy nie chcą dbać o środowisko. To właśnie rolnicy mają ogromną wiedzę na temat środowiska naturalnego, wiedzą jak o nie dbać, ich głos powinien w większym stopniu zostać wysłuchany. Dbałość o środowisko i klimat? Tak! Jak najbardziej, ale wszystko w granicach rozsądku i nie w taki sposób, żeby to zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu czy doprowadziło do pogorszenia bytu rolników czy w ogóle osób mieszkających na wsi.

Zobacz także

2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej 2022-03-31, godz. 06:42 Sylwia Cichy Gościem Rozmowy Dnia była Sylwia Cichy, Zastępca Dyrektora ds. Mundurowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, a dyskutowaliśmy… » więcej 2022-03-30, godz. 06:45 Anna Zalewska Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Anna Zalewska, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Pół… » więcej 2022-03-29, godz. 06:00 Klaudia Borowska Gościem Rozmowy Dnia była Klaudia Borowska z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR, z którą rozmawialiśmy o zaangażowaniu harcerzy na rzecz pomocy Ukrainie… » więcej 2022-03-28, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stawia wojna w Ukrainie przed samorządami… » więcej 2022-03-25, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz poseł. Dyskutowaliśmy o czwartkowym szczycie NATO… » więcej 2022-03-24, godz. 06:43 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to: bezpieczeństwo żywnościowe Polski, patriotyzm… » więcej 2022-03-23, godz. 05:29 Waldemar Skrzypczak Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie. Magdalena Ogórek:… » więcej
23456