Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-11-24, 03:36 Redakcja

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Rozmowa dnia - Zbigniew Kuźmiuk
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej.

Magdalena Ogórek: Co mogą przynieść spotkania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego?

Zbigniew Kuźmiuk: Te spotkania coraz mocniej uzmysławiają krajom europejskim, że na granicy polsko-białoruskiej nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko z klasycznym kryzysem politycznym i metodami politycznymi można go rozwiązać. Polska przy użyciu ogromnych sił i środków broni wschodniej granicy, ale nie ulega wątpliwości, że tylko wpływ na Putina i na Łukaszenkę i to wpływ bardzo silny, ze strony całej europejskiej wspólnoty, może tę sytuację rozwiązać. Argumenty premiera Morawieckiego w tej sprawie wyłożył wczoraj w debacie w PE prof. Legutko. Zaznaczył też, że bez nacisku, przede wszystkim na Putina, ten problem nie będzie rozwiązany. To zagrożenie wydaje się rozszerzać, nie chodzi tylko o granicę polsko-białoruską, ale także coraz mocniejsze osaczanie Ukrainy i Mołdawii przez Rosję, co widać już gołym okiem.

To są bardzo niepokojące informacje. Chodzi o intensywną koncentracje wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Jaka była reakcja tych, którzy słuchali w PE prof. Legutki?

Sporo posłów z europejskiej lewicy, także Zielonych, podnosiło wątek humanitarny, ale zdecydowana większość posłów podzielała argumentację przedstawioną przez pana prof. Legutkę. Ludzie, którzy trzeźwo patrzą i odkładają na bok całą ideologię, widzą, że rzeczywiście zagrożenie jest poważne i to nie jest zagrożenie przypadkowe. Rosja różnymi metodami próbuje zdestabilizować sytuację w UE. (...).

Zobacz także

2022-04-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i korespondent z Ukrainy. Głównymi tematami dyskusji były: sytuacja na Ukrainie i problem międzynarodowych… » więcej 2022-04-21, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o rozbudowie Szpitala Uniwersyteckiego im… » więcej 2022-04-20, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki – wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie. Magdalena… » więcej 2022-04-19, godz. 06:00 prof. Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL. Dyskutowaliśmy o rozpoczynającym się nowym rozdziale wojny rosyjsko-ukraińskiej i… » więcej 2022-04-18, godz. 06:41 Przemysław Przybylski Gościem Rozmowy Dnia w Wielkanocy Poniedziałek był dr Przemysław Przybylski, nauczyciel akademicki i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-04-15, godz. 03:03 ks. Mateusz Ziemlewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był ks. dr Mateusz Ziemlewski. O tradycjach Wielkiego Piątku i ich znaczeniu. Michał Jędryka: Do dzisiejszych modlitw wstawienniczych… » więcej 2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej
12345