Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-11-24, 03:36 Redakcja

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Rozmowa dnia - Zbigniew Kuźmiuk
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej.

Magdalena Ogórek: Co mogą przynieść spotkania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego?

Zbigniew Kuźmiuk: Te spotkania coraz mocniej uzmysławiają krajom europejskim, że na granicy polsko-białoruskiej nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko z klasycznym kryzysem politycznym i metodami politycznymi można go rozwiązać. Polska przy użyciu ogromnych sił i środków broni wschodniej granicy, ale nie ulega wątpliwości, że tylko wpływ na Putina i na Łukaszenkę i to wpływ bardzo silny, ze strony całej europejskiej wspólnoty, może tę sytuację rozwiązać. Argumenty premiera Morawieckiego w tej sprawie wyłożył wczoraj w debacie w PE prof. Legutko. Zaznaczył też, że bez nacisku, przede wszystkim na Putina, ten problem nie będzie rozwiązany. To zagrożenie wydaje się rozszerzać, nie chodzi tylko o granicę polsko-białoruską, ale także coraz mocniejsze osaczanie Ukrainy i Mołdawii przez Rosję, co widać już gołym okiem.

To są bardzo niepokojące informacje. Chodzi o intensywną koncentracje wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Jaka była reakcja tych, którzy słuchali w PE prof. Legutki?

Sporo posłów z europejskiej lewicy, także Zielonych, podnosiło wątek humanitarny, ale zdecydowana większość posłów podzielała argumentację przedstawioną przez pana prof. Legutkę. Ludzie, którzy trzeźwo patrzą i odkładają na bok całą ideologię, widzą, że rzeczywiście zagrożenie jest poważne i to nie jest zagrożenie przypadkowe. Rosja różnymi metodami próbuje zdestabilizować sytuację w UE. (...).

Zobacz także

2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej 2022-04-29, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech – dziennikarz gospodarczy, redaktor portalu Energetyka24.pl. Jej tematem było bezpieczeństwo energetyczne kraju. … » więcej 2022-04-28, godz. 06:45 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o konsekwencjach odcięcia Polski od rosyjskiego… » więcej 2022-04-27, godz. 07:26 Artur Soboń Naszym rozmówcą był wiceminister finansów Artur Soboń. Rozmawialiśmy m.in. o stanie finansów państwa. Magdalena Ogórek: W resorcie finansów nowa minister… » więcej 2022-04-26, godz. 06:40 Jan Krzysztof Ardanowski Czy Polsce i Europie grozi katastrofa żywnościowa w związku z wojną na Ukrainie? O to między innymi pytaliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego… » więcej 2022-04-25, godz. 06:45 Witold Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rozmawialiśmy o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej. … » więcej
12345