Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Deweloper
2021-11-23, 06:00 Magdalena Gill

Agnieszka Bryc

Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Agnieszka Bryc
Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy oraz doniesienia o gromadzeniu sił Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.

Marcin Kupczyk: Powiało optymizmem, gdy usłyszeliśmy o tym, że niektóre kraje przestały wozić swoimi liniami lotniczymi kolejnych migrantów na Białoruś. Do tego jeszcze informacja o tym, że Straż Graniczna planuje deportować około 20 osób w tym tygodniu, i że planuję przeprowadzać kolejne loty czarterowe. Czy to jest rzeczywiście jakaś nadzieja na osłabienie kryzysu.

Agnieszka Bryc: To wcale nie jest tak, że kryzys się zakończył, i że możemy zapomnieć o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Jeżeli faktycznie wieje optymizmem to bardzo krótkoterminowym. Nazwijmy to: pauzą taktyczną, bo to znacznie bardziej odpowiada ocenie sytuacji. Kryzys ten będzie eksploatowany w perspektywie bardziej długofalowej, a jeżeli będzie dochodziło, tak jak obecnie, do pewnych takich oznak nadziei czy deeskalacji, to na pewno służy to konkretnemu celowi, żeby Łukaszenka wykazał się przed stroną zachodnią jako ten, który realizuje porozumienie, o którym sam mówił, a teraz tak naprawdę piłka, w jego ocenie, powinno być po stronie europejskiej.

Niektórzy zachodni politycy zaczęli rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką, który nie jest - przypomnijmy naszym Słuchaczom - uznawany za prezydenta po sfałszowanych wyborach, a teraz dostrzeżono jego istnienie i niektórzy podjęli dialog. Pytanie czy to dobrze, czy to źle?

To nie jest jednoznaczne. Polityka, a konkretnie dyplomacja kieruje się zasadą, że rozmawiać należy ze wszystkimi, nawet, a tym bardziej, z tymi problematycznymi partnerami. My popadliśmy w swego rodzaju pułapkę, my, jako Europa, jako Zachód, ponieważ od roku, tak jak wspomniał pan redaktor, nie uznajemy Łukaszenki jako prezydenta, a z drugiej strony to Łukaszenka i jego reżim stworzyli taki problem na granicy, którego rozwiązanie tak naprawdę zależy od tego, czy podejmiemy dialog z Łukaszenką, czy nie. Dylemat jest taki: albo trwamy przy nieuznawaniu Łukaszenki, czyli kierujemy się wartościami, albo kierujemy się kwestiami bezpieczeństwa i podejmujemy dialog z liderem, którego nie uznajemy w sposób prawny. Konsekwencją są oceny tego, czy słusznie, że Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, czy też nie. Czy to było ponad głowami Polski i Polaków, czy też nie. Natomiast to są kwestie wtórne.

Zachód jest winien, bo nie przyjmuje migrantów - taką narrację przyjął Łukaszenka. A może trzeba, jak chcą niektórzy, w skrajnych oczywiście przypadkach otworzyć szeroko bramę i wpuścić.

Łukaszenka opowiedział całemu światu, że porozumiał się z Angelą Merkel, że ta pozwoli na korytarz humanitarny, czyli przyjmie 2000 uchodźców, natomiast skarżył się w wypowiedziach medialnych, że Europa, konkretnie Angela Merkel obiecała, ale, de facto, obiecała mu nie przyjęcie 2000 migrantów, tylko rozpatrzenie sprawy na poziomie Unii Europejskiej, czego nie robi. Tutaj idzie Aleksander Łukaszenka krok dalej i mówi, że w takim razie to, my, jako Białoruś zajmiemy się tym problemem, bo czekać nie ma na co. Przejmuje pałeczką mówiąc, że to jest bardzo wyraźny sygnał dla nas, dla strony Europejskiej, że nam, czyli Białorusi, w tej cytuję Łukaszenkę, „Nie pozostaje nic innego, jak zrobić wszystko, żeby spełnić życzenie tych ludzi", w domyśle migrantów, i pozwolić im przedostać się do Europy, bo chodzi przede wszystkim połączenie rodzin - tak brzmi białoruska narracja (...).

Zobacz także

2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej 2022-03-31, godz. 06:42 Sylwia Cichy Gościem Rozmowy Dnia była Sylwia Cichy, Zastępca Dyrektora ds. Mundurowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, a dyskutowaliśmy… » więcej 2022-03-30, godz. 06:45 Anna Zalewska Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Anna Zalewska, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Pół… » więcej 2022-03-29, godz. 06:00 Klaudia Borowska Gościem Rozmowy Dnia była Klaudia Borowska z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR, z którą rozmawialiśmy o zaangażowaniu harcerzy na rzecz pomocy Ukrainie… » więcej 2022-03-28, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stawia wojna w Ukrainie przed samorządami… » więcej
23456