Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-11-19, 06:00 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmowa o sytuacji w Unii Europejskiej w kontekście tego, co dzieje się na Białorusi.

Michał Jędryka: Aktualnie jest Pan w Los Angeles w USA. Jak tamtejsza prasa i komentatorzy postrzegają kryzys na granicy polsko-białoruskiej?

prof. Grzegorz Górski: Można użyć trzech słów: „respect”, „recognition” i „admiration”, a więc duży szacunek dla Polski i duże uznanie. Docenia się fakt, że skutecznie postawiliśmy się Putinowi, bo to, co nie ulega najmniejszej wątpliwości to to, że to działanie jest operacją rosyjską, operacją Putina, że Białoruś i Łukaszenka są tylko wykonawcami. Sądzę, że tutaj nikt co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Po drugie, także co ważne, to postrzeganie tego jako elementu konfliktu w szerszej skali, elementu konfrontacji, która odbywa się już w wielu innych wymiarach, a więc po prostu wojny (...).

Co z solidarnością NATO-wską i europejską?

Przede wszystkim musimy sami zadbać o siebie. Widać jak wyglądają procesy decyzyjne w Unii Europejskiej. Przecież w poniedziałek miały być ogłoszone sankcje wobec Białorusi, a w poniedziałek Josep Borrell ogłosił, że jesteśmy już blisko na drodze do sformułowania tego, jak będziemy sankcjonować... Dalej cisza, więc spodziewanie się, że to będzie miało jakiś poważny wymiar, jest chyba przesadną nadzieją. Po prostu nie ma woli do tego, ażeby poważnie ugodzić reżim białoruski, ale także dać do zrozumienia Rosji, że chce się na poważnie powstrzymywać to agresywne działania rosyjskie. Co do NATO sytuacja jest podobna. Te procesy decyzyjne, niestety, dzisiaj w Sojuszu są po prostu bardzo skomplikowane. Sojusz, który liczy prawie 30 państw ma oczywiste problemy z szybkim reagowaniem na rozwój wydarzeń. To jest trochę taka ociężała maszyna, która pewno gdzieś tam zareaguje po pewnym czasie, kiedy tego typu konflikty będą coraz bardziej eskalować i te reakcje będą zawsze spóźnione. Jeżeli nie chcemy paść ofiarą takich szybkich, agresywnych działań rosyjskich, a taka jest dzisiaj doktryna rosyjska. Ona ma pełną świadomość tego, że przeciwnik po drugiej stronie nie jest w stanie szybko reagować, więc Rosjanie dążą do tworzenia szybkich faktów dokonanych, a później negocjacyjnego ich potwierdzania w takiej czy innej postaci, więc musimy być przygotowani na to, że będziemy stawiać czoła takim problemom, a one się nie skończą, niestety, w najbliższej przyszłości. Pewno jeszcze będą nieraz eskalować. Musimy sami przede wszystkim reagować na to twardo, stanowczo, skutecznie i dopiero później liczyć na to, że w którymś momencie zostaniemy wsparci w taki czy inny sposób. przede wszystkim przez NATO, ale bardziej pewno przez niektóre państwa NATO, takie jak Wielka Brytania, może Stany Zjednoczone, Turcja. Tutaj rzeczywiście szybciej uzyskamy jakiś efektywne możliwości.

Zobacz także

2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej 2022-03-31, godz. 06:42 Sylwia Cichy Gościem Rozmowy Dnia była Sylwia Cichy, Zastępca Dyrektora ds. Mundurowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, a dyskutowaliśmy… » więcej 2022-03-30, godz. 06:45 Anna Zalewska Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Anna Zalewska, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Pół… » więcej 2022-03-29, godz. 06:00 Klaudia Borowska Gościem Rozmowy Dnia była Klaudia Borowska z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR, z którą rozmawialiśmy o zaangażowaniu harcerzy na rzecz pomocy Ukrainie… » więcej 2022-03-28, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stawia wojna w Ukrainie przed samorządami… » więcej
23456