Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-11-17, 06:05 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. archiwum
Marcin Sypniewski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytuacji na granicy białoruskiej.

Michał Jędryka: Posłowie Konfederacji zostali wykluczeni z obrad Sejmu za brak maseczek. To poważny problem czy niepoważny?

Marcin Sypniewski: Tu są dwa problemy. Pierwszy jest taki, że nakaz noszenia maseczek w Sejmie jest bezprawny i Koło Konfederacja zamówiło taką ekspertyzę w biurze analiz sejmowych, które zresztą podlega marszałek Witek. Ta ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że nie ma podstaw prawnych do nakazu noszenia maseczek.
Natomiast z drugiej strony nasi posłowie protestowali przeciwko hipokryzji – dlatego, że kilka dni temu odbył się bankiet Narodowego Banku Polskiego, podczas którego tuzy z obozu rządowego siedzieli bez maseczek w zamkniętym pomieszczeniu, wśród nich premier Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński. Tak samo posłowie Lewicy, którzy wczoraj bili brawo, kiedy wykluczono posłów Konfederacji, organizowali niedawno kongres, podczas którego wszyscy byli bez maseczek. Jechali przedtem autokarami na marsze, na swój kongres - również bez maseczek. Jest to hipokryzja. Poseł Berkowicz zwrócił też uwagę, że po wykluczeniu z obrad poszedł do bufetu sejmowego, gdzie posłowie również są bez maseczek.

Problem polega na tym, czy zwykły człowiek rozumie o co w tym wszystkim chodzi? To co Pan tłumaczy jest dosyć skomplikowane i wyrafinowane, natomiast zwykły człowiek pyta: trzeba maseczkę nosić, czy nie?
- Ten nakaz i tak jest bezprawny. Jeżeli ktoś, kto nie nosi maseczki zostanie ukarany mandatem, a odmówi jego przyjęcia to ma duże szanse, żeby w sądzie wygrać.

Zdaje się, że już nie, od kiedy jest ustawa.
- Ta ustawa też nie jest doskonała, bo tam jest odesłanie do upoważnienia, a poza tym sądy powołują się na to, że nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego. Sytuacja jest niejednoznaczna i ludzie wygrywają takie sprawy. Natomiast nam też chodzi o to, że nikt nie bada skuteczności - nie zastanawia się nad tym, czy noszenie maseczek jest dobre, a ono przecież powoduje szereg różnych dolegliwości, również zdrowotnych dla ludzi, którzy mają na przykład problemy z układem oddechowym. (...)

Zobacz także

2022-03-25, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz poseł. Dyskutowaliśmy o czwartkowym szczycie NATO… » więcej 2022-03-24, godz. 06:43 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to: bezpieczeństwo żywnościowe Polski, patriotyzm… » więcej 2022-03-23, godz. 05:29 Waldemar Skrzypczak Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-03-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i reportażysta. A jej tematem niedawna wizyta dziennikarza na objętej wojną… » więcej 2022-03-21, godz. 03:05 Jakub Wiech Czy na stacjach benzynowych w najbliższym czasie będzie taniej i czy Polska powinna inwestować w rozwój energii atomowej? O tym rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem… » więcej 2022-03-18, godz. 06:00 bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Rozmawialiśmy o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz o problemach duszpasterskich związanych… » więcej 2022-03-17, godz. 04:14 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o koordynacji pomocy dla uchodźców w naszym regionie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-16, godz. 06:00 Marzena Machałek Gościem „Rozmowy Dnia” była wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Rozmawialiśmy o wizycie premierów w Kijowie i o edukacji dla uchodźców… » więcej 2022-03-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach… » więcej 2022-03-14, godz. 04:40 Marek Gralik Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim dla polskiego systemu oświaty jest przyjęcie… » więcej
34567