Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2021-11-16, 06:10 Redakcja

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa dnia - Mariusz Kałużny
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Michał Jędryka: To chyba najważniejsza obecnie sprawa: kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Jakich scenariuszy możemy oczekiwać?

Mariusz Kałużny: Zacznę od tego, że w ubiegłą sobotę w Chełmnie pod moim patronatem odbył się turniej służb mundurowych i umundurowanych. Był to turniej piłki nożnej i nie tylko świętowaliśmy Święto Niepodległości, ale też też solidaryzowaliśmy się z tymi, którzy na granicy teraz pracują i ciężko walczą. Oddawaliśmy im szacunek i chcieliśmy im podziękować. (...). Oni tam mają trudne warunki, ale widzimy też co się w Polsce dzieje, z niektórych środowisk spotyka ich ogromny i niezasłużony hejt. Ciężko mi kreślić scenariusze, nawet bym nie chciał. Scenariusz, który bym chciał żeby się ziścił to taki, żeby w końcu te działania Łukaszenki i Putina ustały. Co zrobić, żeby ustały? W moim przekonaniu większe działanie, bardziej zdecydowane działanie UE, czy poszczególnych krajów UE mogłyby spowodować, że ta akcja by się zakończyła. Zauważmy, UE nas przyzwyczaiła do pięknych haseł, ale przecież UE ma narzędzia, w postaci sfery biznesowej, handlowej, Nord Stream 2, więc godzenie w te interesy mogłoby spowodować, że Putin się wycofa. (...).

Zobacz także

2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej 2022-03-31, godz. 06:42 Sylwia Cichy Gościem Rozmowy Dnia była Sylwia Cichy, Zastępca Dyrektora ds. Mundurowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, a dyskutowaliśmy… » więcej 2022-03-30, godz. 06:45 Anna Zalewska Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Anna Zalewska, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Pół… » więcej 2022-03-29, godz. 06:00 Klaudia Borowska Gościem Rozmowy Dnia była Klaudia Borowska z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR, z którą rozmawialiśmy o zaangażowaniu harcerzy na rzecz pomocy Ukrainie… » więcej 2022-03-28, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stawia wojna w Ukrainie przed samorządami… » więcej
23456