Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2021-11-16, 06:10 Redakcja

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa dnia - Mariusz Kałużny
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Michał Jędryka: To chyba najważniejsza obecnie sprawa: kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Jakich scenariuszy możemy oczekiwać?

Mariusz Kałużny: Zacznę od tego, że w ubiegłą sobotę w Chełmnie pod moim patronatem odbył się turniej służb mundurowych i umundurowanych. Był to turniej piłki nożnej i nie tylko świętowaliśmy Święto Niepodległości, ale też też solidaryzowaliśmy się z tymi, którzy na granicy teraz pracują i ciężko walczą. Oddawaliśmy im szacunek i chcieliśmy im podziękować. (...). Oni tam mają trudne warunki, ale widzimy też co się w Polsce dzieje, z niektórych środowisk spotyka ich ogromny i niezasłużony hejt. Ciężko mi kreślić scenariusze, nawet bym nie chciał. Scenariusz, który bym chciał żeby się ziścił to taki, żeby w końcu te działania Łukaszenki i Putina ustały. Co zrobić, żeby ustały? W moim przekonaniu większe działanie, bardziej zdecydowane działanie UE, czy poszczególnych krajów UE mogłyby spowodować, że ta akcja by się zakończyła. Zauważmy, UE nas przyzwyczaiła do pięknych haseł, ale przecież UE ma narzędzia, w postaci sfery biznesowej, handlowej, Nord Stream 2, więc godzenie w te interesy mogłoby spowodować, że Putin się wycofa. (...).

Zobacz także

2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej
12345