Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-10-21, 03:57 Redakcja

Zbigniew Girzyński

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
Rozmowa Dnia - Zbigniew Girzyński
Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do programu odbudowy.

Michał Jędryka: Nie milkną echa wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim, która była konsekwencją chyba nie tylko wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, ale trwającego od wielu miesięcy przesilenia pomiędzy polskim rządem i Komisją Europejską. Jak pan postrzega tę debatę i cały ten konflikt?
Zbigniew Girzyński: Jak słusznie pan redaktor zauważył, wyrok Trybunału Konstytucyjnego był jedynie pretekstem do zorganizowania tej debaty, bo od dłuższego czasu rząd polski jest w sporze z częścią elit europejskich, które w sposób jednoznaczny opowiedziały się za pewną częścią polskiej sceny politycznej, częścią, która jest dominująca na opozycji, ale nie wypełnia całej przestrzeni opozycyjnej - mam na myśli głównie Platformę Obywatelską i Lewicę.
Część polityków europejskich najwyraźniej uznała, że można wykorzystać obecną sytuację do tego, aby pomóc opozycji odzyskać władzę, którą straciła sześć lat temu. Zdaje się, że politycy ci wykorzystują obecną sytuację związaną z planem odbudowy, który powinien zostać wdrożony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, do takiej dosyć zasadniczej rozgrywki z obecnymi władzami, co jest, niestety, ze szkodą dla Polski. Jeśliby się okazało, że Polska zostałaby rzeczywiście pozbawiona środków z Europejskiego Programu Odbudowy, w którym na równych zasadach, tak jak było umówione, powinny partycypować wszystkie kraje UE, to straci nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie opozycja, która tę sprawę tak bardzo mocno podnosi - opozycja związana z Platformą Obywatelską i z Lewicą - tylko stracą wszyscy Polacy, bo każdy z nas byłby beneficjentem tych środków pomocowych, które Polska, tak jak każdy inny kraj Unii Europejskiej, dostać powinna.

Może opozycja liczy na to, że stracą wszyscy Polacy, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości straci władzę, i o to może właśnie chodzi?

Obawiam się, że takie myślenie dominuje dzisiaj wśród części polityków opozycyjnych, podkreślam - części - bo sam się zaliczam do opozycji, ale bynajmniej nie mam zamiaru w tego typu działaniach brać udziału, bo one są szkodliwe, i to szkodliwe strategicznie. To jest takie myślenie kategoriami dziecinnymi, że na złość mamie odmrożę sobie uszy. Tylko że prędzej czy później, każdy z nas zapłaci za tego typu politykę (...).

Zobacz także

2022-03-25, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz poseł. Dyskutowaliśmy o czwartkowym szczycie NATO… » więcej 2022-03-24, godz. 06:43 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to: bezpieczeństwo żywnościowe Polski, patriotyzm… » więcej 2022-03-23, godz. 05:29 Waldemar Skrzypczak Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-03-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i reportażysta. A jej tematem niedawna wizyta dziennikarza na objętej wojną… » więcej 2022-03-21, godz. 03:05 Jakub Wiech Czy na stacjach benzynowych w najbliższym czasie będzie taniej i czy Polska powinna inwestować w rozwój energii atomowej? O tym rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem… » więcej 2022-03-18, godz. 06:00 bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Rozmawialiśmy o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz o problemach duszpasterskich związanych… » więcej 2022-03-17, godz. 04:14 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o koordynacji pomocy dla uchodźców w naszym regionie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-16, godz. 06:00 Marzena Machałek Gościem „Rozmowy Dnia” była wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Rozmawialiśmy o wizycie premierów w Kijowie i o edukacji dla uchodźców… » więcej 2022-03-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach… » więcej 2022-03-14, godz. 04:40 Marek Gralik Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim dla polskiego systemu oświaty jest przyjęcie… » więcej
34567