Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2021-10-20, 06:05 Redakcja

Beata Kempa

Beata Kempa./fot. beatakempa.pl
Beata Kempa./fot. beatakempa.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Beata Kempa
Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim.

Magdalena Ogórek: Wczoraj było świetne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Strasburgu, jednak dwie kwestie są bardzo niepokojące. Po pierwsze - co było można zauważyć – brak jakiejkolwiek chęci dialogu ze strony części lewicowej Parlamentu Europejskiego i występy polskiej opozycji, z których wynikało, że Polsce nie życzy najlepiej.
Beata Kempa: Wczoraj odbywała się bardzo ważna debata dotycząca prymatu konstytucji 27 państw narodowych – bo debata miała charakter nieco szerszy, niż tylko polski – my byliśmy tylko przykładem, bardzo fundamentalnym. Co do kwestii sporu, który jest w UE – dodam, że to kolejny spór, bo jest kilka, w tym jeden cywilizacyjny – pojawiła się tu kwestia dotycząca zakresu funkcjonowania traktatów, a także to, co z czym mamy do czynienia w ostatnim czasie, czyli próby nadinterpretacji traktatów, albo obejścia ich czy też działań, które są zupełnie poza traktatowe.
I tu pojawia się rola konstytucji państwa narodowego, która pełni rolę nadrzędną w przypadku również dużych trudności interpretacyjnych, a może przede wszystkim jest niezwykle ważna dla Komisji Europejskiej, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego rozpoczął wielką dyskusję, która już moim zdaniem w żaden sposób nie zostanie wytonowana w wielu krajach Unii Europejskiej. (…) Pojawia się wiele głosów w różnych państwach, bo również inni dostrzegają już zapędy federalistyczne, albo nawet do tworzenia super państwa w Europie.
Jest w Parlamencie Europejskim duży spór, a zwolenników super państwa po stronie lewicowo-liberalnej jest cała masa, co wczoraj wybrzmiało. To był wściekły atak, a nie merytoryczna dyskusja, do czego jesteśmy już trochę przyzwyczajeni, bo takie dyskusje mamy niemal na każdej sesji Parlamentu Europejskiego, natomiast na pewno wczoraj polska opinia publiczna miała okazję przyjrzeć się, jak to wygląda. Tak będzie dopóki w innych krajach członkowskich będą wygrywać te frakcje. Jednocześnie widzimy, też kryzys migracyjny, ale też potężny kryzys pocovidowy powoduje, że sympatie poszczególnych obywateli państw narodowych przesuwają się ku prawicy, ku konserwatystom, ku centrum. To jest w tej chwili sytuacja groźna, ale to nie znaczy, że nie mamy stawiać stanowiska fundamentalnego w sprawie zastopowania zapędów do budowania super państwa z rządem Brukseli.

Ale do czego to zaprowadzi, bo nawet samo wystąpienie Ursuli von der Leyen było bardzo presyjne? Nie było słychać zrozumienia.
- (…) Przede wszystkim wczoraj absolutnie nie było widać szacunku, który zawsze był podstawą Unii Europejskiej. To był dyktat, do tego podsycany niestety przez europosłów polskiej opozycji, którzy dawali przyzwolenie do tych ataków, w dodatku podbijali tę piłeczkę jeszcze bardziej, co było absolutnie nieprzyzwoite, antypolskie i nie do przyjęcia, i miało się to nijak do merytorycznej dyskusji. (…)

Zobacz także

2022-03-11, godz. 06:05 ks. Grzegorz Draus Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. Rozmawialiśmy o sytuacji w mieście, a także o pomocy… » więcej 2022-03-10, godz. 04:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-09, godz. 06:00 Artur Dziambor Gościem Rozmowy Dnia był poseł Artur Dziambor, jeden z twórców nowej partii, która ma powstać w ramach Konfederacji. Magdalena Ogórek: Wczoraj gruchnęła… » więcej 2022-03-08, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Skupiliśmy się na temacie pomocy Ukrainie i uchodźcom, szczególnie… » więcej 2022-03-07, godz. 06:45 Piotr Grochmalski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prof. Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-04, godz. 06:00 płk Tomasz Gergelewicz Gościem Rozmowy Dnia był płk Tomasz Gergelewicz – ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o tym, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie… » więcej 2022-03-03, godz. 06:42 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński (Lewica) – przewodniczący sejmowej Podkomisji do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-02, godz. 06:00 Bogusław Pacek Gościem Rozmowy Dnia był generał dywizji w stanie spoczynku Bogusław Pacek, doradca NATO ds. reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy. Tematem wojna rosyjsko-ukraińska… » więcej 2022-03-01, godz. 06:42 Wojciech Polak W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” naszym gościem był historyk, szef Kolegium IPN, prof. Wojciech Polak. Rozmawialiśmy o tamtej historycznej… » więcej 2022-02-28, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba – politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wywiadzie skupiliśmy się, oczywiście, na temacie… » więcej
45678