Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-10-18, 06:00 Michał Jędryka

Mieczysław Ryba

Prof. Mieczysław Ryba/fot. Wikipedia
Prof. Mieczysław Ryba/fot. Wikipedia
Rozmowa dnia - Mieczysław Ryba
Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o szansach na przezwyciężenie kryzysu w stosunkach Polski z Komisją Europejską oraz o sytuacji na wschodniej granicy.

Michał Jędryka: Są pewne sygnały, że UE nie będzie już wstrzymywać pieniędzy dla Polski, czy rzeczywiście może tak być?

Mieczysław Ryba: Tego nie wiemy, sygnały takie się pojawiają, one chyba są pochodną coraz większych niepokojów i nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie, co by nie powiedzieć takie wstrzymywanie środków z praworządnością nie ma nic wspólnego. To jakiś rodzaj bezprawia, które niepokoi wiele środowisk, wiele osób związanych z różnymi państwami, które też są czasem pod pręgieżem. Ważny jest też czynnik ekonomiczny. Pamiętajmy o tym, że Polska jest bardzo istotnym elementem w obiegu gospodarczym. Pojawiają się głosy, również w kręgach niemieckich, że uszczuplanie funduszy polskich w ogromnej mierze będzie będzie uderzać w gospodarkę niemiecką, która korzysta z wymiany handlowej z Polską, więc jest to system naczyń połączonych, ale jak jest naprawdę, i czy zwycięży zdrowy rozsądek, czy nie zwycięży, tego nie wiemy.

Jarosław Kaczyński mówi, że będziemy twardo walczyć w sprawach podstawowych, ale mówi też o kompromisie, że to być kompromis satysfakcjonujący obie strony. Jaka powinna być polityka Polski wobec UE, wobec KE?

Nie bardzo jest się gdzie cofnąć, bo pamiętajmy, że spór dotyczy w tej chwili orzeczenia TK w sprawie wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym, gdybyśmy się cofnęli w tym miejscu, to znaczy, że trybunały orzekły w analogiczny sposób, a więc superpaństwo europejskie, które chce się tworzyć polegałoby na tym, że inne prawa mają w tym superpaństwie, w tej federacji Francuzi, inne Niemcy, a w ogóle praw nie posiadają Polacy. (...).

Zobacz także

2022-03-11, godz. 06:05 ks. Grzegorz Draus Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. Rozmawialiśmy o sytuacji w mieście, a także o pomocy… » więcej 2022-03-10, godz. 04:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-09, godz. 06:00 Artur Dziambor Gościem Rozmowy Dnia był poseł Artur Dziambor, jeden z twórców nowej partii, która ma powstać w ramach Konfederacji. Magdalena Ogórek: Wczoraj gruchnęła… » więcej 2022-03-08, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Skupiliśmy się na temacie pomocy Ukrainie i uchodźcom, szczególnie… » więcej 2022-03-07, godz. 06:45 Piotr Grochmalski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prof. Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-04, godz. 06:00 płk Tomasz Gergelewicz Gościem Rozmowy Dnia był płk Tomasz Gergelewicz – ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o tym, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie… » więcej 2022-03-03, godz. 06:42 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński (Lewica) – przewodniczący sejmowej Podkomisji do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-02, godz. 06:00 Bogusław Pacek Gościem Rozmowy Dnia był generał dywizji w stanie spoczynku Bogusław Pacek, doradca NATO ds. reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy. Tematem wojna rosyjsko-ukraińska… » więcej 2022-03-01, godz. 06:42 Wojciech Polak W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” naszym gościem był historyk, szef Kolegium IPN, prof. Wojciech Polak. Rozmawialiśmy o tamtej historycznej… » więcej 2022-02-28, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba – politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wywiadzie skupiliśmy się, oczywiście, na temacie… » więcej
45678