Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-10-12, 06:05 Agnieszka Marszał

Ireneusz Stachowiak

Ireneusz Stachowiak. Fot. Archiwum
Ireneusz Stachowiak. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ireneusz Stachowiak
Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest do zrobienia było w Rozmowie Dnia z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Agnieszka Marszał: Jesień to taki czas, że oprócz śledzenia prognoz pogody zaczynamy też śledzić alert smogowy. Od kilku lat walczymy, żeby jakość powietrza w całym kraju, także w naszym regionie była zdecydowanie lepsza. Wciąż jest dużo do zrobienia, ale już coś udało się zrobić, choćby za pośrednictwem programu „Czyste powietrze”, który funkcjonuje już od trzech lat. Jakie są efekty tego programu w regionie?
Ireneusz Stachowiak: To jest tak naprawdę pierwszy program w Polsce, który na taką skalę pozwala nam walczyć ze skutkami smogu, a szczególnie - z niską emisją, czyli z emisją z kominów poniżej 40 metrów. W województwie kujawsko-pomorskim beneficjenci złożyli już ponad 20 tys. wniosków na łączną kwotę 304 mln zł. Fizycznie podpisaliśmy już ponad 16,6 tys. umów na ponad 250 mln zł, a wypłaciliśmy naszym beneficjentom, którzy zrealizowali inwestycje ponad 135 mln zł.
To pokazuje, że skala programu „Czyste powietrze” w pewnym sensie przerosła nawet nasze oczekiwania. W pierwszych miesiącach programu wpływało do nas 300 wniosków miesięcznie, w ubiegłym roku – średnio ponad 500, a w tym roku mamy rekord – od czerwca regularnie mamy ponad tysiąc wniosków na miesiąc. Widać więc, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego bardzo mocno włączyli się w realizację programu. Pokazują to też statystyki, które odnosimy do tych ogólnopolskich - województwo kujawsko-pomorskie jest zaraz za tymi największymi – mazowieckim, śląskim czy małopolskim – w liczbie złożonych wniosków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Mieszkańcy regionu są więc bardzo zainteresowani realizacją programu „Czyste powietrze”, czyli możliwością kompleksowej termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Czy to zainteresowanie przekłada się na wzrastającą świadomość ekologiczną?
- Z roku na rok jest ona coraz większa, ale oczywiście świadomość ekologiczna to jedno, a przepisy skutecznie mobilizujące nas do myślenia poważnie o ekologii - to drugie. Przypomnę, że na terenie województwa funkcjonuje uchwała antysmogowa, która tak naprawdę wymusza wymianę źródeł na paliwo stałe, szczególnie tych węglowych. Przechodzimy proces wymiany źródeł i myślę, że naturalna jest nasza świadomość ekologiczna, czyli na przykład sąsiedzi, którzy zauważają, że gdzieś w otoczeniu palony jest złej jakości węgiel, bądź - nie daj Boże - śmieci, bo niestety takie przypadki też się zdarzają. Coraz więcej takich regionów czy miejsc w naszym województwie zmienia swój obraz. To oczywiście w dużej mierze zasługa programu „Czyste powietrze”, który jest na pewno impulsem, który pozwala zrealizować te inwestycje. W ramach tych 20 tys. wniosków wymienionych zostanie ponad 19 tys. pieców. (…)

Program „Czyste powietrze” na razie dotyczy domów jednorodzinnych, ale są plany, żeby objąć nim także budynki wielolokalowe. Kiedy to może stać się faktem?
- Takie rozmowy już trwają, pan minister Michał Kurtyka widzi konieczność uruchomienia drugiej nogi programu „Czyste powietrze”, czyli przechodzimy do kolejnego etapu. (...)

Zobacz także

2022-03-11, godz. 06:05 ks. Grzegorz Draus Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. Rozmawialiśmy o sytuacji w mieście, a także o pomocy… » więcej 2022-03-10, godz. 04:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-09, godz. 06:00 Artur Dziambor Gościem Rozmowy Dnia był poseł Artur Dziambor, jeden z twórców nowej partii, która ma powstać w ramach Konfederacji. Magdalena Ogórek: Wczoraj gruchnęła… » więcej 2022-03-08, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Skupiliśmy się na temacie pomocy Ukrainie i uchodźcom, szczególnie… » więcej 2022-03-07, godz. 06:45 Piotr Grochmalski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prof. Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-04, godz. 06:00 płk Tomasz Gergelewicz Gościem Rozmowy Dnia był płk Tomasz Gergelewicz – ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o tym, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie… » więcej 2022-03-03, godz. 06:42 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński (Lewica) – przewodniczący sejmowej Podkomisji do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-02, godz. 06:00 Bogusław Pacek Gościem Rozmowy Dnia był generał dywizji w stanie spoczynku Bogusław Pacek, doradca NATO ds. reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy. Tematem wojna rosyjsko-ukraińska… » więcej 2022-03-01, godz. 06:42 Wojciech Polak W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” naszym gościem był historyk, szef Kolegium IPN, prof. Wojciech Polak. Rozmawialiśmy o tamtej historycznej… » więcej 2022-02-28, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba – politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wywiadzie skupiliśmy się, oczywiście, na temacie… » więcej
45678