Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-10-12, 06:05 Agnieszka Marszał

Ireneusz Stachowiak

Ireneusz Stachowiak. Fot. Archiwum
Ireneusz Stachowiak. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ireneusz Stachowiak
Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest do zrobienia było w Rozmowie Dnia z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Agnieszka Marszał: Jesień to taki czas, że oprócz śledzenia prognoz pogody zaczynamy też śledzić alert smogowy. Od kilku lat walczymy, żeby jakość powietrza w całym kraju, także w naszym regionie była zdecydowanie lepsza. Wciąż jest dużo do zrobienia, ale już coś udało się zrobić, choćby za pośrednictwem programu „Czyste powietrze”, który funkcjonuje już od trzech lat. Jakie są efekty tego programu w regionie?
Ireneusz Stachowiak: To jest tak naprawdę pierwszy program w Polsce, który na taką skalę pozwala nam walczyć ze skutkami smogu, a szczególnie - z niską emisją, czyli z emisją z kominów poniżej 40 metrów. W województwie kujawsko-pomorskim beneficjenci złożyli już ponad 20 tys. wniosków na łączną kwotę 304 mln zł. Fizycznie podpisaliśmy już ponad 16,6 tys. umów na ponad 250 mln zł, a wypłaciliśmy naszym beneficjentom, którzy zrealizowali inwestycje ponad 135 mln zł.
To pokazuje, że skala programu „Czyste powietrze” w pewnym sensie przerosła nawet nasze oczekiwania. W pierwszych miesiącach programu wpływało do nas 300 wniosków miesięcznie, w ubiegłym roku – średnio ponad 500, a w tym roku mamy rekord – od czerwca regularnie mamy ponad tysiąc wniosków na miesiąc. Widać więc, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego bardzo mocno włączyli się w realizację programu. Pokazują to też statystyki, które odnosimy do tych ogólnopolskich - województwo kujawsko-pomorskie jest zaraz za tymi największymi – mazowieckim, śląskim czy małopolskim – w liczbie złożonych wniosków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Mieszkańcy regionu są więc bardzo zainteresowani realizacją programu „Czyste powietrze”, czyli możliwością kompleksowej termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Czy to zainteresowanie przekłada się na wzrastającą świadomość ekologiczną?
- Z roku na rok jest ona coraz większa, ale oczywiście świadomość ekologiczna to jedno, a przepisy skutecznie mobilizujące nas do myślenia poważnie o ekologii - to drugie. Przypomnę, że na terenie województwa funkcjonuje uchwała antysmogowa, która tak naprawdę wymusza wymianę źródeł na paliwo stałe, szczególnie tych węglowych. Przechodzimy proces wymiany źródeł i myślę, że naturalna jest nasza świadomość ekologiczna, czyli na przykład sąsiedzi, którzy zauważają, że gdzieś w otoczeniu palony jest złej jakości węgiel, bądź - nie daj Boże - śmieci, bo niestety takie przypadki też się zdarzają. Coraz więcej takich regionów czy miejsc w naszym województwie zmienia swój obraz. To oczywiście w dużej mierze zasługa programu „Czyste powietrze”, który jest na pewno impulsem, który pozwala zrealizować te inwestycje. W ramach tych 20 tys. wniosków wymienionych zostanie ponad 19 tys. pieców. (…)

Program „Czyste powietrze” na razie dotyczy domów jednorodzinnych, ale są plany, żeby objąć nim także budynki wielolokalowe. Kiedy to może stać się faktem?
- Takie rozmowy już trwają, pan minister Michał Kurtyka widzi konieczność uruchomienia drugiej nogi programu „Czyste powietrze”, czyli przechodzimy do kolejnego etapu. (...)

Zobacz także

2021-12-24, godz. 06:05 ks. bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, z którym próbowaliśmy poszukać głębszego sensu Świąt Bożego Narodzenia i… szalejącej wciąż ep ... » więcej 2021-12-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, z którym rozmawiamy o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie, ... » więcej 2021-12-22, godz. 06:12 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, rozmowa dotyczyła epidemii i szczepionek. » więcej 2021-12-21, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o budżecie województwa na przyszły rok. M ... » więcej 2021-12-20, godz. 03:29 Marek Wojtkowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski. Rozmawialiśmy m.in. o powstaniu ruchu samorządowego Tak dla Polski! Agn ... » więcej 2021-12-17, godz. 06:05 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski, jeden z inicjatorów powołania nowego koła w polskim Sejmie — koła PPS. Rozmowa była o tym nowym projekcie ... » więcej 2021-12-16, godz. 06:45 Jarosław Wenderlich Gościem "Rozmowy Dnia" był Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych partii Prawo i Sprawiedliwość w Bydgoszczy i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady M ... » więcej 2021-12-15, godz. 06:05 Jarosław Sachajko Gościem „Rozmowy Dnia” był Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Rozmawialiśmy o budżecie na rok 2022. Magdalena Ogórek: Zalety przyszłorocznego budżetu. Mocne str ... » więcej 2021-12-14, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był szef sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos. Rozmowa dotyczyła Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych i spraw związanych ... » więcej 2021-12-13, godz. 06:00 Wojciech Polak Gościem Rozmowy Dnia był prof. Wojciech Polak, historyk, przewodniczący Kolegium IPN. Rozmawialiśmy o stanie wojennym z 1981 roku i konsekwencjach historyczny ... » więcej
12345