Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-10-11, 03:54 Redakcja

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Gawkowski
Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji.

Michał Jędryka: Kongres Lewicy bez niespodzianek. Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń wybrani współprzewodniczącymi. Przeciwnicy Włodzimierza Czarzastego są rozczarowani?
Krzysztof Gawkowski: Myślę, że cała Lewica jest zadowolona, bo po dwóch latach skończyliśmy - doprowadziliśmy do finału proces zjednoczeniowy. To zawsze jest trudne, jak łączą się dwie partie – tak różne partie. Ale udało się doprowadzić do zjednoczenia i to jest jedna z najważniejszych decyzji dla Lewicy w ostatnich kilku latach, bo daje też perspektywę na wybory w 2023 roku.
Przyjęliśmy nowy program wyborczy, który stawia nowe akcenty – pokazuje, że stawiamy na pracę, edukację, klimat, że ważną sprawą będzie europejskość, podkreślanie, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. To są kwestie, które w tym programie będą brzmiały, również takie dotyczące podatków czy finansów, jak podwyżki w administracji publicznej czy w ogóle w budżetówce - to wszystko na kongresie zostało przyjęte.

„Lewica teraz przestanie zajmować się sobą” – tak powiedział Włodzimierz Czarzasty. Czyli zacznie się zajmować robieniem polityki, realizacją tego programu, o którym przed chwilą Pan mówił?
- Tak, bo ostatnie kilka miesięcy niestety mieliśmy spory – one są już za nami, zamknęliśmy to w sobotę. Przed nami realizacja dobrych ustaw, bo klub parlamentarny Lewicy to najbardziej aktywny klub w polskim Sejmie - złożył najwięcej projektów ustaw na opozycji, ponad 150. Dotyczą wszystkich aspektów życia - od tych prawno-ustrojowych, aż po światopoglądowe i prawno-człowiecze. To pokazuje, że jest się czym zajmować, ale jest też dużo kwestii niezagospodarowanych. Trzeba zastanowić się nad polityką klimatyczną, jak ją wdrożyć – tak, żeby nikt na niej nie stracił, a jednocześnie żebyśmy myśleli o przyszłych pokoleniach.

To jest w ogóle możliwe, żeby nikt na tym nie stracił?
- Można dawać środki finansowe dla grup, które będą traciły. Wiadomo, że górnictwo będzie traciło – przynajmniej ludzie, którzy tam pracują. Ale z drugiej strony – należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom chociażby młodego pokolenia. W Bydgoszczy byłem kilka razy na strajkach klimatycznych i widziałem, że ci ludzie naprawdę wierzą, że politycy coś z tym zrobią, że nie będą stali z boku. (...)

Zobacz także

2021-12-24, godz. 06:05 ks. bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, z którym próbowaliśmy poszukać głębszego sensu Świąt Bożego Narodzenia i… szalejącej wciąż ep ... » więcej 2021-12-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, z którym rozmawiamy o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie, ... » więcej 2021-12-22, godz. 06:12 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, rozmowa dotyczyła epidemii i szczepionek. » więcej 2021-12-21, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o budżecie województwa na przyszły rok. M ... » więcej 2021-12-20, godz. 03:29 Marek Wojtkowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski. Rozmawialiśmy m.in. o powstaniu ruchu samorządowego Tak dla Polski! Agn ... » więcej 2021-12-17, godz. 06:05 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski, jeden z inicjatorów powołania nowego koła w polskim Sejmie — koła PPS. Rozmowa była o tym nowym projekcie ... » więcej 2021-12-16, godz. 06:45 Jarosław Wenderlich Gościem "Rozmowy Dnia" był Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych partii Prawo i Sprawiedliwość w Bydgoszczy i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady M ... » więcej 2021-12-15, godz. 06:05 Jarosław Sachajko Gościem „Rozmowy Dnia” był Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Rozmawialiśmy o budżecie na rok 2022. Magdalena Ogórek: Zalety przyszłorocznego budżetu. Mocne str ... » więcej 2021-12-14, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był szef sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos. Rozmowa dotyczyła Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych i spraw związanych ... » więcej 2021-12-13, godz. 06:00 Wojciech Polak Gościem Rozmowy Dnia był prof. Wojciech Polak, historyk, przewodniczący Kolegium IPN. Rozmawialiśmy o stanie wojennym z 1981 roku i konsekwencjach historyczny ... » więcej
12345