Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Rycerska
2021-09-14, 06:40 Redakcja

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak./fot. archiwum
Joanna Borowiak./fot. archiwum
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę oraz o tym, czy nasz Krajowy Plan Odbudowy jest zagrożony z powodu sporu o praworządność.

Agnieszka Marszał: Jest pani w Warszawie, jutro rozpoczyna się kolejne posiedzenie sejmu. Od wczoraj trwają intensywne pracę w komisjach i od tego zacznijmy, bo dzisiaj będzie pani uczestniczyć w pracach Komisji polityki społecznej i rodziny, która zajmuje się sprawą interesującą nas wszystkich, czyli projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, a dokładnie chodzi o uszczelnienie tych przepisów, bo, jak wszyscy obserwujemy, coraz więcej sklepów, również duże markety, otwiera się pod pozorem świadczenia usług pocztowych. Na czym będzie polegało więc to uszczelnienie?

Joanna Borowiak: Wprowadzono przepisy, których ideą było wsparcie mikroprzedsiębiorców, drobnych i małych sklepów, ale także ukłon w stronę pracowników handlu, którzy niedzielę mogą spędzić ze swoimi rodzinami. Taka idea nam przyświecała. W początkowym etapie funkcjonowania tego pierwotnego zapisu ustawy, te przepisy były respektowane, jednak z czasem, niestety, zaczęto, nie chce powiedzieć, że obchodzić przepisy, ale raczej wykorzystywać pewne luki - okazuje się, że tak - ale pewnie tych luk by nie było, gdyby faktycznie wszyscy rzetelnie stosowali się do zapisów ustawy. Ta ustawa przyniosła pożądane efekty. Odnotowaliśmy dużo mniejszy spadek, o 5000 małych sklepów już w pierwszym roku funkcjonowania tej ustawy, zahamowano tę tendencję spadkową. Mali, drobni przedsiębiorcy odnotowali duży wzrost sprzedaży w niedzielę bez handlu. To był wzrost o 500 - 600 procent.

Ale z drugiej strony organizacje, które wciąż są przeciwne temu zakazowi podają statystyki, z których wynika, że jednak więcej tych małych sklepów upadło w ostatniej czasie.

To nieprawda. W 2017 roku upadło 13720 małych sklepów, w 2018 roku tylko 8834. To są konkretne dane Głównego Urzędu Statystycznego, więc te tendencje są zupełnie inne. Zamysł jest też taki - dlatego mówimy o ograniczeniu, a nie o zakazie handlu w niedzielę - że w przypadku tych małych sklepów, drobnych przedsiębiorców, ich właściciele mogą stanąć w niedzielę za ladą, i mogą te sklepy otworzyć, mogą prowadzić swój biznes. Oprotestowują to, już w coraz mniejszym stopniu, ci duzi, duże koncerny. Proszę zauważyć, pewne duże sieci marketów w Niemczech są nieczynne w niedzielę, a w Polsce były czynne. Idea jest taka: wesprzeć pracowników i małych przedsiębiorców. Kupcy mówią nam - to cytat: „Gdyby rząd wycofał się z wolnych niedziel, nam pozostaje zwinąć nasze sklepy" (...).

Zobacz także

2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej 2022-01-11, godz. 06:45 Witold Ostant Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego do spraw bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Tematem - przyczyny podwy ... » więcej 2022-01-10, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także ... » więcej 2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej
12345