Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Forum Rolnika 2021
2021-07-23, 06:00 Agnieszka Marszał

prof. Janusz Golinowski

Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Janusz Golinowski
Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Obywatelska potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego i jaką strategię powinien obrać rząd, by zachęcić Polaków do szczepień.Agnieszka Marszał: Wakacje w pełni, ale w polityce nudy nie ma. Wręcz przeciwnie - atmosfera jest gorąca. Spróbujmy podsumować chociaż część wydarzeń kilku ostatnich dni. Zacznijmy od sytuacji w Platformie Obywatelskiej. Czy PO - Pana zdaniem - potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego?

prof. Janusz Golinowski: Rzadko zdarza się w polityce, aby rzeczywiście było dwóch liderów, zwłaszcza, że na dziś - dzięki marketingowi - mamy do czynienia, coraz bardziej, z widocznym modelem partii wodzowskiej. A w przypadku partii wodzowskiej najczęściej jeden z liderów jest tym, który określa dalsze kierunki rozwoju.

Czy wydarzenia wczorajszego wieczoru nie wróżą jednak tego, że tym liderem będzie Donald Tusk, który powrócił? Przypomnijmy, że wczoraj Borys Budka, na wyraźny wniosek właśnie Donalda Tuska, został przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Cezary Tomczyk - dotychczasowy przewodniczący, złożył rezygnację z funkcji szefa. Wiemy, że Cezary Tomczyk to osoba, która jest jednak bardziej kojarzona z Rafałem Trzaskowskim. Prowadził jego kampanię przed wyborami prezydenckimi.

Tak. Tyle tylko, że taka spersonifikowana formy polityki, polegająca na tym, że jednemu coś obiecujemy, drugiemu coś oddajemy czy zabieramy, odbywa się wewnątrz samej Platformy, tym niemniej jednak, jeśli chodzi o strukturę - tak jak powiedziałem wcześniej - na dziś myślę, że na scenie pozostaje jeden lider. Jeśli chodzi o Platformę pokazuje to też historia - przypomnijmy moment jej powstawania z udziałem pana Płażyńskiego, pana Tuska i pana Olszewskiego. Dlatego też nie przeceniałbym tych obecnych roszad personalnych z uwagi na fakt, że w zasadzie one niczego nie wnoszą, oprócz pewnej takiej imitacji, że coś się dzieje, że to wszystko odbywa się z udziałem procedur demokratycznych. My bardzo często te procedury demokratyczne traktujemy jako taką świętość, nadużywamy pojęcia demokracji. Natomiast to się dobrze wpisuje w poprawność polityczną, aby rzeczywiście podkreślać, że wszystko jest lege artis...


Zobacz także

2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej
12345