Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Forum Rolnika 2021
2021-07-20, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Katarzyna Gągola

Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan
Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan
PR PiK - Rozmowa Dnia - Katarzyna Gągola
Gościem Rozmowy Dnia była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Jej temat to działalność Centrum w trudnym okresie wakacyjnym i pandemicznym. Była także zachęta do honorowego oddawania krwi.

Marcin Kupczyk: Czym zajmuje się Centrum?

Katarzyna Gągola: Naszym głównym i najważniejszym zadaniem jest zaopatrywanie w krew szpitali naszego województwa. Musimy krew pozyskać, pobrać, zbadać, odpowiednio przygotować, przechować i wydać do szpitali.

Na Państwa stronie internetowej rzuca się w oczy interesująca grafika. Widać szereg kropli krwi, z których każda jest zabarwiona na czerwono do pewnej wysokości i opisana symbolami kolejnych grup. O co chodzi?
- Ta grafika jest aktualizowana codziennie i mówi o tym, jakie są zapasy danej grupy krwi u nas w Centrum. Im więcej jest taka kropelka zapełniona, tym większy zapas krwi w pewnym momencie mamy.

Gdybym dziś otworzył tę stronę, co bym zobaczył?

- Że są grupy, których zapasy są minimalne.

To problem dla państwa?
- Co roku mamy podobny problem w wakacje. Spada liczba dawców, a zapotrzebowanie na krew ze strony szpitali jest cały czas takie samo. Wakacje to bardzo ciężki czas dla nas, bo nasi stali dawcy - którzy regularnie oddają krew, co można robić co dwa miesiące - jadą na zasłużony odpoczynek. Nie pracują szkoły, nie ma też studentów, dla których regularnie organizujemy akcje. W tym roku jeszcze dodatkowo mieliśmy COVID, więc nie mogliśmy przygotować większych zapasów przed wakacjami. Na dodatek szpitale – w związku z tym, że choroba wydaje się u nas opanowana - zwiększają liczbę planowanych operacji. Są też takie elementy, jak na przykład szczepienia, które dyskwalifikują dawców – co prawda tylko na krótki czas, ale jednak zawsze, więc jest większy problem z pozyskaniem nowych wydawców. (...)

Zobacz także

2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej 2021-09-10, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o sporze Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: Jak pan ocenia sytuację rela ... » więcej 2021-09-09, godz. 06:40 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy m.in. o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-09-08, godz. 03:27 Beata Kempa Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Beata Kempa, a tematem rozmowy - sytuacja na wschodniej granicy oraz fundusz odbudowy. Rozmawiała z nią Magdalena Ogórek. ... » więcej 2021-09-07, godz. 06:44 Robert Kwiatkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Robert Kwiatkowski, a rozmawialiśmy między innymi o poniedziałkowym posiedzeniu sejmu i o stanie wyjątkowym. Michał Jędryka: M ... » więcej 2021-09-06, godz. 06:01 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych uroczystościach w Lipowej Tucholskiej, a także o sytuacji ... » więcej 2021-09-03, godz. 06:41 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie i oczywiście o bieżącej sytuacji polity ... » więcej 2021-09-02, godz. 02:45 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o deklaracjach złożonych przez polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światow ... » więcej 2021-09-01, godz. 06:42 Przemysław Czarnek Gościem Rozmowy Dnia był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu roku szkolnego i odbiurokratyzowaniu szkół. ... » więcej
23456