Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-07-14, 06:05 Magdalena Ogórek/Redakcja

Stanisław Szwed

Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
PR PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Szwed
Gościem „Rozmowy Dnia” był Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o strategii demograficznej 2040.

Magdalena Ogórek: Cały czas jeszcze można jeszcze przystąpić do programu „Dobry start”. 300 zł otrzymują rodzice na wyposażenie każdego ucznia w rodzinie. Jak teraz można aplikować i do kiedy?
Stanisław Szwed: Zmieniło się tylko to, że składamy wnioski drogą online. Od 1 lipca została uruchomiona przez ZUS platforma PUE, przez którą składamy wnioski. Wypłata będzie na konta. Wnioski można składać do końca listopada, ale zachęcamy, że robić to wcześniej, bo wtedy wcześniej również pieniądze trafią na konta rodziców – już przed początkiem roku szkolnego, czy na koniec wakacji. To jest tzw. wyprawka szkolna, która ma służyć rodzicom, by wyposażyli dzieci w niezbędne rzeczy do szkoły. W tej chwili mamy już ponad milion osób, które zarejestrowały się drogą elektroniczną. Niektóre osoby otrzymują pierwsze wypłaty z ZUS. Jest tu taka zmiana, że wcześniej realizował to zadanie samorząd, a obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych już tylko drogą elektroniczną. Zasady są takie same – wyprawkę dostaje każde dziecko do 20. roku życia, a przy dzieciach niepełnosprawnych – do 24. roku życia.

Kto jeszcze nie dokonał rejestracji, to teraz jest na to czas. To ważny zastrzyk finansowy, kiedy trzeba ruszyć po wyposażenie tornistra.
- Jeżeli ktoś miałby problemy, to zachęcamy do odwiedzenia placówek ZUS – tam pomogą wypełnić wniosek, założyć profil, można spokojnie z tego skorzystać. Zachęcamy do takiego wsparcia.

Konsultacje strategii demograficznej to projekt, któremu przyglądam się od jakiegoś czasu, realizowany w obrębie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Bardzo ważny, bo należało postawić diagnozę na przykład, dlaczego Polacy powstrzymują się przed posiadaniem kolejnego dziecka, choć bardzo chcą powiększać rodziny. I tu na przykład wyszedł brak stabilności, jeśli chodzi o rynek pracy i mieszkania. To są dwa czynniki szalenie istotne dla młodej rodziny, by decydowała się na potomstwo.
- Szalenie istotne jest tu przygotowanie długofalowej strategii. Strategia demograficzna, którą właśnie przygotowaliśmy jest do 2040 roku. Zakładamy, że wskaźnik dzietności będzie na poziomie 1,8, czyli na 100 rodzących matek, urodzi się co najmniej 800 dzieci. Obecnie ten wskaźnik jest na poziomie 1,38. On wynika też z tego, że jest mniej kobiet w wieku rozrodczym, spowodowany niżem demograficznym. (...)

Zobacz także

2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej 2021-09-10, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o sporze Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: Jak pan ocenia sytuację rela ... » więcej 2021-09-09, godz. 06:40 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy m.in. o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-09-08, godz. 03:27 Beata Kempa Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Beata Kempa, a tematem rozmowy - sytuacja na wschodniej granicy oraz fundusz odbudowy. Rozmawiała z nią Magdalena Ogórek. ... » więcej 2021-09-07, godz. 06:44 Robert Kwiatkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Robert Kwiatkowski, a rozmawialiśmy między innymi o poniedziałkowym posiedzeniu sejmu i o stanie wyjątkowym. Michał Jędryka: M ... » więcej 2021-09-06, godz. 06:01 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych uroczystościach w Lipowej Tucholskiej, a także o sytuacji ... » więcej 2021-09-03, godz. 06:41 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie i oczywiście o bieżącej sytuacji polity ... » więcej 2021-09-02, godz. 02:45 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o deklaracjach złożonych przez polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światow ... » więcej 2021-09-01, godz. 06:42 Przemysław Czarnek Gościem Rozmowy Dnia był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu roku szkolnego i odbiurokratyzowaniu szkół. ... » więcej
23456