Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne nadawcy
2021-07-14, 06:05 Magdalena Ogórek/Redakcja

Stanisław Szwed

Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
PR PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Szwed
Gościem „Rozmowy Dnia” był Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o strategii demograficznej 2040.

Magdalena Ogórek: Cały czas jeszcze można jeszcze przystąpić do programu „Dobry start”. 300 zł otrzymują rodzice na wyposażenie każdego ucznia w rodzinie. Jak teraz można aplikować i do kiedy?
Stanisław Szwed: Zmieniło się tylko to, że składamy wnioski drogą online. Od 1 lipca została uruchomiona przez ZUS platforma PUE, przez którą składamy wnioski. Wypłata będzie na konta. Wnioski można składać do końca listopada, ale zachęcamy, że robić to wcześniej, bo wtedy wcześniej również pieniądze trafią na konta rodziców – już przed początkiem roku szkolnego, czy na koniec wakacji. To jest tzw. wyprawka szkolna, która ma służyć rodzicom, by wyposażyli dzieci w niezbędne rzeczy do szkoły. W tej chwili mamy już ponad milion osób, które zarejestrowały się drogą elektroniczną. Niektóre osoby otrzymują pierwsze wypłaty z ZUS. Jest tu taka zmiana, że wcześniej realizował to zadanie samorząd, a obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych już tylko drogą elektroniczną. Zasady są takie same – wyprawkę dostaje każde dziecko do 20. roku życia, a przy dzieciach niepełnosprawnych – do 24. roku życia.

Kto jeszcze nie dokonał rejestracji, to teraz jest na to czas. To ważny zastrzyk finansowy, kiedy trzeba ruszyć po wyposażenie tornistra.
- Jeżeli ktoś miałby problemy, to zachęcamy do odwiedzenia placówek ZUS – tam pomogą wypełnić wniosek, założyć profil, można spokojnie z tego skorzystać. Zachęcamy do takiego wsparcia.

Konsultacje strategii demograficznej to projekt, któremu przyglądam się od jakiegoś czasu, realizowany w obrębie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Bardzo ważny, bo należało postawić diagnozę na przykład, dlaczego Polacy powstrzymują się przed posiadaniem kolejnego dziecka, choć bardzo chcą powiększać rodziny. I tu na przykład wyszedł brak stabilności, jeśli chodzi o rynek pracy i mieszkania. To są dwa czynniki szalenie istotne dla młodej rodziny, by decydowała się na potomstwo.
- Szalenie istotne jest tu przygotowanie długofalowej strategii. Strategia demograficzna, którą właśnie przygotowaliśmy jest do 2040 roku. Zakładamy, że wskaźnik dzietności będzie na poziomie 1,8, czyli na 100 rodzących matek, urodzi się co najmniej 800 dzieci. Obecnie ten wskaźnik jest na poziomie 1,38. On wynika też z tego, że jest mniej kobiet w wieku rozrodczym, spowodowany niżem demograficznym. (...)

Zobacz także

2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej
12345