Środa, 20 stycznia 2021 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-13, 06:00 Agnieszka Marszał

Maria Mazurkiewicz

Maria Mazurkiewicz/fot. Archiwum
Maria Mazurkiewicz/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Maria Mazurkiewicz
Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Maria Mazurkiewicz - kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o szkolnej rzeczywistości w dobie pandemii i o tym, jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna w szkołach, jakie nastroje panują wśród uczniów i nauczycieli.

Agnieszka Marszał: Zaczynamy od pandemii, od koronawirusa, i od tragicznej informacje z wczoraj - 44-letnia pedagog z Osieka nad Wisłą i dwudziestoletni uczeń Zespołu Szkół nr 30 specjalnych w Bydgoszczy to ofiary koronawirusa z naszego regionu. Proszę powiedzieć, jak wygląda sytuacja w tych szkołach, jak będzie w najbliższych dniach organizowana nauka?

Kiedy Sanepid przekazuje informacje o tym, że wśród nauczycieli pracowników, bądź uczniów był ktoś z pozytywnym wynikiem testu, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym ustala, które grupy, jaka część szkoły wchodzi w lekcje zdalne, pozostanie w domu. I tak samo będzie też w tych szkołach.

Sanepid to jest bardzo ważne ogniwo całego tego łańcucha, jeśli chodzi o pandemie, a dyrektorzy szkół narzekają trochę na ten kontakt z Sanepidem. Nie wiem, jak to jest naszym regionie, ale to może zaraz pani powie. Dzisiaj na pierwszej stronie Dziennika Gazety Prawnej jest artykuł, pt. „Bunt dyrektorów". Oni nie chcą już czekać na decyzję z Sanepidu, skarżą się, że te decyzje są podejmowane za długo, że nie zawsze są zgodne z odczuciami dyrektorów, którzy chcieliby, żeby pewne klasy wyłączyć szybciej, przejść na system zdalny, na system hybrydowy, podczas gdy Sanepid takich decyzji nie podejmuje. Jak to w pani ocenie wygląda w naszym regionie?

Myślę, że sytuacja jest trudna, i jeszcze rok temu, nawet jeżeli przeprowadzane byłyby jakieś symulacje, nikt nie potraktowałby ich poważnie. Trudno dziś jednoznacznie rozliczać kogokolwiek z tego, czy dobrze czy źle podejmuje pewne decyzje. Staramy się, zarówno od strony oświatowej, jak i sanitarnej, działać najlepiej, jak to jest możliwe. Potrzebny jest na pewno spokój. Dyrektorzy też powinni w jakimś w miarę spokoju organizować pracę w szkole. Rzeczywiście, powiatowe jednostki Sanepidu czasami są trudne do kontaktu, w sensie takim, że są przepracowane, mają rzeczywiście bardzo dużo pracy, czego do tej pory ci pracownicy nie doświadczali, ponieważ skupieni byli na zupełnie innych działaniach. Oni nagle musieli przejść swoistą rewolucję, podobnie jak rewolucję musieli przejść nauczyciele, którzy jeszcze do niedawna odżegnywali się, że wystarczy im kreda i tablica (...).

Zobacz także

2020-12-22, godz. 06:45 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, a rozmawialiśmy o programie po-covidowej odbudowy gospodarki. Micha ... » więcej 2020-12-21, godz. 05:15 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był Jan Krzysztof Ardanowski - przewodniczący powołanej kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejs ... » więcej 2020-12-18, godz. 06:45 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka - sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. Wśród tematów między - innymi kontrowersje, jakie wywołał p ... » więcej 2020-12-17, godz. 06:00 Wojciech Jaranowski Gościem Rozmowy Dnia był wiceprzewodniczący sejmiku województwa - radny Wojciech Jaranowski. Tematem trudna sytuacja na regionalnych torach. W wyniku podpisan ... » więcej 2020-12-16, godz. 05:59 Anna Kwiecień Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Kwiecień na temat Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz narodowej strategii szczepień. Magdalena Ogórek: Jesteśmy w g ... » więcej 2020-12-15, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy, członek Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy o działalności tejże Rady, o rynku mediów oraz o bie ... » więcej 2020-12-14, godz. 05:44 Ryszard Czarnecki Dlaczego Polska i Węgry groziły zawetowaniem unijnego budżetu, czy to co uzyskaliśmy jest sukcesem oraz czy zdołamy wypełnić zobowiązanie do redukcji CO2. O t ... » więcej 2020-12-11, godz. 06:42 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy o kompromisie osiągniętym z Unią Europejską oraz o jego konsekwencjach. Michał Jędryka: R ... » więcej 2020-12-10, godz. 06:02 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy o głosowaniu wotum nieufności oraz o inwestycjach w regionie. Michał Jędryka: Wczoraj głosowany ... » więcej 2020-12-09, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem Magdaleny Ogórek był Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji służb specjalnych. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji politycznej. Magdalena O ... » więcej
12345