Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Eurostandard
2020-06-30, 06:00 Redakcja

Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz/fot. Maciek82301, Wikipedia
Jadwiga Emilewicz/fot. Maciek82301, Wikipedia
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jadwiga Emilewicz
Gościem Rozmowy Dnia była wicepremier Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawialiśmy na temat trwającej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich oraz sytuacji gospodarczej w Polsce.

Magdalena Ogórek: Pierwsze pytanie oczywiście o wyniki wyborów prezydenckich. Bardzo dobry wynik startowy do drugiej tury, bo prawie 44 proc. dla prezydenta Andrzeja Dudy, ale czy jest żal o 10 maja? Czy nie ma pani czasem takich myśli, że te wybory mogły się jednak wtedy odbyć i byłaby pewna pierwsza tura. Dzisiaj mamy jeszcze 2 tygodnie. Dla PiS-u to jeszcze 2 tygodnie walki.

Jadwiga Emilewicz: Ten wynik jest rzeczywiście z dużą przewagą. Prezydent Andrzej Duda jest niekwestionowanym zwycięzcą. Przed nami 2 tygodnie intensywnej kampanii, bo nie powinniśmy mieć tutaj nadmiernego triumfalizmu, bo powinniśmy, musimy przekonać jeszcze - szacuję - około miliona wyborców do tego, aby pan prezydent 12 lipca wygrał te wybory. Myślę, że coś co jest ważne to to, że to jest 3 mln zł głosów więcej niż 2015 roku, a zatem to nie tylko odbudowanie zasobów, które prezydent posiada, ale także sięgnięcie po więcej w tej zwiększonej bardzo mocno frekwencji. Jeśli pani redaktor pyta o 10 maja, to po pierwsze to już jest naprawdę historia i niech tą analizą zajmą się raczej historycy i politolodzy, a nie my. Czy jest żal? Myślę, że te wybory nie mogły się po prostu wtedy odbyć, bo jeśli zawiesiliśmy ordynację tak naprawdę przed świętami wielkanocnymi, zawiesiliśmy możliwość przeprowadzenia tych wyborów w lokalach wyborczych, a przeprowadzenie jej na ordynacji w pełni korespondencyjnej było po prostu technologicznie niemożliwe, więc mamy wybory dziś. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości co do sposobu ich przebiegu. Byliśmy w stanie w tym trudnym czasie, z nowymi warunkami przeprowadzić - tutaj ogromny szacunek dla Krajowego Biura Wyborczego, że było w stanie przygotować i przeprowadzić z rekordową frekwencją za granicą, to też jest ogromnie wymagające dla konsulatów i dla ambasad, więc myślę, że dzisiaj najważniejsze jest skoncentrowanie się przez te 12 dni, które mamy przed sobą kampanii. Cała Zjednoczona Prawica musi dzisiaj zachęcać do tego, że warto oddać głos na Andrzeja Dudę.

Pani premier, to będzie agresywna kampania? Spodziewa się pani tak zwanej chwytów poniżej pasa, bo już końcówka przed pierwszą tura pokazała nam, że wszystkie chwyty dozwolone.

Mam nadzieję, że będziemy się skupiać na merytorycznym przekazie, na przekonywaniu dlaczego warto oddać głos na kandydata, nie będziemy szukać haków ani właśnie ciosów poniżej pasa, no bo wtedy to jest gra zupełnie nie fair play. Po pierwsze pan prezydent nie ma nic do ukrycia. Po drugie może pokazać czym była jego prezydentura w ciągu minionych 5 lat, no i pokazać plany. Wszystkim wątpiącym na kogo oddać głos przypominam trudną kohabitację z czasów rządów Akcji Wyborczej Solidarność i wówczas w Pałacu Prezydenckim Aleksandra Kwaśniewskiego. Przypominam też rok 2001, kiedy mieliśmy rekordową liczbę wet prezydenta w tym przy takich ustawach jak ustawa której celem było obniżenie podatków, ustawa reprywatyzacyjna czy ustawa o finansach publicznych, która towarzyszyła reformie samorządowej. Bardzo istotne, bardzo fundamentalne podstawy i procesy, które wtedy zostały zahamowane przez prezydenta. Dziś w Polsce i w Europie po pandemii potrzebujemy dobrej współpracy ośrodka prezydenckiego z ośrodkiem rządowym, bo jeśli chcemy bardzo szybko wejść na ścieżkę wzrostu, jeżeli chcemy, żeby Polacy po pierwsze zarabiali, po drugie aby Polska gospodarka się rozwijała, to tutaj nie ma miejsca na przeciąganie liny. Tutaj musi być naprawdę dobra współpraca i dlatego ten wybór 12 lipca powinien być dla nas jednoznaczny i prosty...

Zobacz także

2021-07-08, godz. 06:45 Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Co oznacza powrót Donalda Tuska do polskiej polityki? Jaka jest poli ... » więcej 2021-07-07, godz. 06:05 Zbigniew Gryglas Gościem Rozmowy Dnia był Zbigniew Gryglas - wiceminister Aktywów Państwowych, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach w ramach „Polskiego Ładu”. Magdale ... » więcej 2021-07-06, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha, a rozmawialiśmy o perspektywach Platformy Obywatelskiej pod powtórnym kierownictwem Donalda Tuska. Michał Ję ... » więcej 2021-07-05, godz. 06:05 prof. Mieczysław Ryba Gościem poniedziałkowej „Rozmowy Dnia” był politolog - profesor Mieczysław Ryba, a rozmawialiśmy o sytuacji wewnętrznej w Polsce po kongresie Prawa i Sprawied ... » więcej 2021-07-02, godz. 06:05 Jarosław Gowin Gościem „Rozmowy Dnia” był Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz szef partii Porozumienie. Rozmowa o ostatniej konwencji te ... » więcej 2021-07-01, godz. 02:00 Sławomir Mularski Od początku czerwca w Polsce utonęło już blisko 70 osób - wynika z policyjnych statystyk. Gościem Rozmowy dnia był Sławomir Mularski - prezes Wodnego Ochotnic ... » więcej 2021-06-30, godz. 06:05 Przemysław Kożan Gościem „Rozmowy dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kierownik stacji pogotowia ratunkowego we Włocławku. Rozmawialiśmy o zasadach udzielania pier ... » więcej 2021-06-29, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia jest poseł Bartosz Kownacki, zastępca przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, a rozmowa dotyczy między innymi sytuacji w Unii Europejs ... » więcej 2021-06-28, godz. 03:15 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński. Tematem było odejście posła z partii i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz założenie nowego ... » więcej 2021-06-25, godz. 03:00 Piotr Król Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu, a także o inwest ... » więcej
12345