Poniedziałek, 18 października 2021 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2018-03-29, 19:42 Marcin Kupczyk

Piotr Kujawa

Piotr Kujawa
Piotr Kujawa
Pracownicy służb mundurowych domagają się m.in. podwyżek, powrotu do sytemu emerytalnego sprzed 2012 roku i pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Związkowcy ostatnio wyrazili nadzieję, że nie zostaną zmuszeni do protestów. Sytuacja służb mundurowych była tematem Rozmowy Dnia. A jej gościem - Piotr Kujawa z NSZZ Policjantów województwa kujawsko-pomorskiego.

Marcin Kupczyk: jak informowaliśmy jakiś czas temu "mundurówki" zaczęły domagać się pewnych rzeczy, jest 6 głównych postulatów, ale postulaty płacowe są dla państwa najważniejsze.

Piotr Kujawa: Stanowisko Federacji Służb Mundurowych czyli kolegów i ze straży granicznej, straży pożarnej, służby celnej, służby więziennej, podnosimy ten postulat płacowy, jest to związane, chociażby z tym, że na rynku pracy, w dyskontach takich jak Lidl, Biedronka, te początkowe pensje i w ogóle możliwości podnoszenia uposażeń, nie są mało atrakcyjne. Przeciętny pracownik dyskontu może nawet zarabiać więcej niż policjant, np. posterunkowy, sierżant. W związku z tym jest postulat, żeby 650 zł. podwyżki dostał każdy funkcjonariusz. Chodzi też o przyciągnięcie kandydatów do służby, taki bodziec, który był do tej pory czyli przywrócenie stanu dotyczącego możliwości odejścia na emeryturę po 15 latach, oczywiście trzeba to powiedzieć, że to nie jest pełna emerytura, tylko cząstkowa.

15 lat pracy, to strasznie mało.

No tak, ale weźmy pod uwagę, że jest to zależne od stanowiska i wykonywanych zadań, te 15 lat potrafi naprawdę dać w kość, to jest praca, w każdych warunkach, pełna dyspozycyjność, duże wymagania etyczne, żeby policjant dawał z siebie wszystko, tak jak jest w ślubowaniu, nawet z narażeniem życia, tablica pamięci, która jest w komendzie głównej, tam jest 114 nazwisk, jest chyba przykładem, że policjanci, tę rotę ślubowania wypełniają.

Pełna odpłatność za czas służby przekraczający normę określoną dla poszczególnych formacji mundurowych. Tu chodzi o nadgodziny i służbę w dni ustawowo wolne od pracy?

Tak, tu chodzi o to, że nie ma dla nas takiego podziału, że jest święto i większość np. urzędów czy teraz handlu - nie pracuje, a wszystkie służby mundurowe muszą pracować, obojętnie czy to jest wigilia...

Taki jest charakter tych służb, kto do nich idzie ten wie....


Zgadza się tylko, często trzeba zostać dłużej, bo to jest służba, nie wyobrażam sobie sytuacji, że dochodzi do jakiegoś zdarzenia poważnego, gdzie zabezpiecza policjant miejsce wypadku, miejsce przestępstwa, że może powiedzieć, że przerwie, bo kończą mu się godziny pracy, tu jest taki postulat, żeby policjant wiedział, że mógłby mieć za to dodatkowo płacone.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Kujawa

Zobacz także

2021-08-23, godz. 06:45 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicekurator Maria Mazurkiewicz, a rozmawialiśmy o roli lektur w wykształceniu i zmianach, które właśnie w liście lektur nastąpiły. ... » więcej 2021-08-19, godz. 21:56 Premier Mateusz Morawiecki [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie oraz o stosun ... » więcej 2021-08-19, godz. 02:48 Krzysztof Drozdowski Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. A jej tematem postać wybitnego kryptologa, bydgoszczani ... » więcej 2021-08-18, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej, w szczególności o problemach afgańskich i o roszczeniach iz ... » więcej 2021-08-17, godz. 06:45 Dobromir Sośnierz Gościem Rozmowy dnia będzie był Dobromir Sośnierz z Konfederacji, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji międzynarodowej Polski po ostatnich wydarzeniach. ... » więcej 2021-08-16, godz. 04:00 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy dnia” był profesor Wojciech Polak - historyk z UMK w Toruniu, przewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a rozmawialiśmy między inn ... » więcej 2021-08-13, godz. 03:27 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozmowa o tym jak europejski ... » więcej 2021-08-12, godz. 03:00 Jadwiga Wojciechowska Gościem Rozmowy dnia była Jadwiga Wojciechowska - prezes zarządu Banku Żywności w Toruniu. Tematem była działalność banku, który pomaga potrzebującym - także ... » więcej 2021-08-11, godz. 06:42 Łukasz Schreiber Naszym rozmówcą był minister, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Łukasz Schreiber, a rozmawialiśmy o Polskim Ładzie. Magdalena Ogórek: Przyzna Pan, że duż ... » więcej 2021-08-10, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był profesor Mieczysław Ryba - politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a roz ... » więcej
34567