Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Kultura
NCK
2021-09-18, 09:08 Magda Jasińska/Redakcja

Długo na to czekaliśmy! Premiera „Bulwaru Zachodzącego Słońca" w Operze [zdjęcia]

Premiera musicalu Andrew Lloyda Webbera „Bulwar Zachodzącego Słońca" już w sobotę (18 września)/fot. materiały ON
Premiera musicalu Andrew Lloyda Webbera „Bulwar Zachodzącego Słońca" już w sobotę (18 września)/fot. materiały ON
W bydgoskiej Operze Nova wszystko gotowe! Premiera musicalu Andrew Lloyda Webbera „Bulwar Zachodzącego Słońca" już w sobotę (18 września) o godz. 19.00.
Reżyserem i tłumaczem libretta jest Jacek Mikołajczyk, kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Herdzin.

- To jest jeden z rzadkich przykładów musicali, w których kompozytor niezwykle trafnie podporządkował, czy dostosował style muzyczne do opowiadanej historii. I rzeczywiście mamy tu do czynienia i z wielkimi ariami, jak z XIX - wiecznych opery Verdiego czy Pucciniego, i z muzyką swingową, ale też brzmi w tym dziele muzyka z czasów niemieckiego ekspresjonizmu - mówił Krzysztof Herdzin.

- Przeniesiemy się do roku 1949 czy 1950, gdzie poznajemy gwiazdę kina niemego, która od ponad 20 lat nie wystąpiła w żadnym filmie z tego powodu, że należała do tej grupy wielkich aktorów kina niemego, która kompletnie nie sprawdziła się w momencie, kiedy film zaczął mówić - dodał Jacek Mikołajczyk.

Do roli Normy Desmond przygotowywały się aż trzy śpiewaczki. - Każda artystka, kobieta marzy, by się z taką rolą zmierzyć. Ja mierzę się teraz. To jest o mnie tak naprawdę, o nas, o artystach. Nasz czas na scenie kiedyś się kończy i nie każdy sobie z tym odejściem radzi. Nie każdy jest w stanie udźwignąć ten brak adrenaliny - opowiadała Katarzyna Nowak-Stańczyk, jedna z trzech Norm Desmond w bydgoskim spektaklu.

W sobotnim spektaklu w głównej roli, Normy Desmond wystąpi Jolanta Litwin-Sarzyńska, w niedzielnym - solistka Opery Nova Katarzyna Nowak-Stańczyk.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Bulwar w Operze Nova - reportaż (Salon Klasyczny)

Kultura

2021-09-24, godz. 20:45 "Jednogłośna" - Natalia Kukulska opowiada o najnowszym projekcie Natalia Kukulska wieczorem w Filharmonii Pomorskiej zaprezentowała swój projekt chopinowski 'Czułe struny' w ramach 59 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego — Kont ... » więcej 2021-09-24, godz. 19:30 Co przeżywają Nina i Paul? Premiera dla starszych dzieci w Teatrze Kameralnym Na premierę sztuki „Nina i Paul' zaprasza w sobotę (25 września) bydgoski Teatr Kameralny. » więcej 2021-09-24, godz. 15:39 Obrazy wychowanka bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a na wystawie w Krakowie Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie. Jej wernisaż odbędzie ... » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Z pasją badał dorobek Samuela Bogumiła Lindego. Medal dla dr. Mariana Ptaszyka Jest autorem wielu publikacji na temat Słownika Języka Polskiego, a swoje życie zawodowe poświęcił na badanie dorobku jego twórcy, Samuela Bogumiła Lindego. D ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:00 Toruń pamięta o twórcy Słownika Języka Polskiego Wystawa oraz sesja popularno-naukowa. Toruń świętuje 250. rocznicę urodzin twórcy Słownika Języka Polskiego. Ekspozycja zatytułowana „Samuel Bogumił Linde - w ... » więcej 2021-09-23, godz. 18:15 Muzyka Bacha, Brahmsa, Karłowicza i Straussa, czyli koncert laureatów konkursów Młodzi, niezwykle utalentowani artyści, laureaci konkursów muzycznych, studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy: Justyna Kopeć - sopran, Rozalia Ki ... » więcej 2021-09-23, godz. 10:08 Chopin inaczej. Natalia Kukulska na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym [wideo] Materiał ze swojej płyty „Czułe strony” zaprezentuje w piątek (24 września) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej Natalia Kukulska. Wybrane dzieła Chopina po ra ... » więcej 2021-09-22, godz. 16:40 Słowiańskie obrzędy w Nowogrodzie, w noc przesilenia jesiennego 22 września to pierwszy dzień jesieni, a także wrześniowa równonoc. Od czterech lat słowiańskie obrzędy związane z tym wydarzeniem odprawiane są w Nowogrodzie ... » więcej 2021-09-22, godz. 11:55 Regularnie odwiedzał Bydgoszcz. Ceniony skrzypek Jan Stanienda nie żyje Zmarł Jan Stanienda - skrzypek i kameralista oraz pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta miał 68 lat. » więcej 2021-09-22, godz. 11:38 Najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Startuje Festiwal „Przeźrocza” „Kino z klimatem'' to hasło tegorocznego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Siódma edycja imprezy rozpoczyna się w środę (22 września) w bydgoskim kinie Orzeł. » więcej
1234567