Wtorek, 15 czerwca 2021 r.   Imieniny: Wita, Jolanty
Polskie Radio PiK » Kultura
Brodnica
2020-10-14, 21:08 Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Romantyczny poemat o Fryderyku Chopinie w Szafarni. Do słuchania!

"Przygoda Fryderyka Chopina w Szafarni" ukażą się w wersji audiobooka już w piątek, 16 października./fot. szafarnia.art.pl
"Przygoda Fryderyka Chopina w Szafarni" ukażą się w wersji audiobooka już w piątek, 16 października./fot. szafarnia.art.pl
"Przygody Fryderyka Chopina w Szafarni" to pierwszy ebook wyprodukowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Będzie dostępny online już od piątku (16.10). To wierszowana opowieść o pobycie polskiego kompozytora w Szafarni w 1824 i 1825 roku, w majątku państwa Dziewanowskich.
Projekt zrealizowany został w ramach programu "Kultura w sieci". Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała na ten temat z Karoliną Szparagą z działu promocji Ośrodka Chopinowskiego.

- Z tym pomysłem nosiliśmy się już wcześniej, natomiast teraz, dzięki możliwościom stworzonym przez Narodowe Centrum Kultury, mogliśmy wykorzystać ten pomysł i stworzyć pierwszą publikację na temat Szafarni i Fryderyka Chopina, który był gościem państwa Dziewanowskich w 1824 roku. Pierwszą część, która jest ebookiem, stworzył wspaniały pisarz i poeta mieszkający na stałe we Francji, pan Cezary Dobies, autor licznych publikacji poetyckich, prozatorskich, eseistycznych. W jego poemacie widać bardzo inspirację formą romantyczną, chociażby w warstwie językowej, ponieważ jest pisany trzynastozgłoskowcem (...).

Dzieło wzbogacone zostało kolorowymi ilustracjami wykonanymi przez profesjonalnego artystę malarza, Artura Majkę. Uzupełnieniem treści książki jest audiobook, w którym znajdą się odczytywane przez toruńskiego aktora, Jarosława Felczykowskiego, oryginalne listy i Kurier Szafarski F. Chopina.

E-book o Fryderyku Chopinie dostępny będzie od piątku (16.10), za darmo. Na naszej antenie fragmenty tekstu przeczytał Michał Zaręba.
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-06-13, godz. 18:39 Recitale na świecie, miliony odsłon na YouTube. Jakub Orliński śpiewa w Bydgoszczy Na recital wokalny uznanego polskiego kontratenora - Jakuba Józefa Orlińskiego zaprasza w poniedziałek (14 czerwca) bydgoska Filharmonia Pomorska. » więcej 2021-06-13, godz. 15:46 „Schubert szeptem”. Pianoforte zabrzmi na toruńskim Festiwalu Cichej Muzyki Trochę cicho, trochę głośno w Toruniu startuje w niedzielę (13 czerwca) XI edycja Festiwalu Cichej Muzyki. W programie zaplanowano pięć koncertów, które odbyw ... » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 Premiera baletu „Szepty i cienie" w Operze Nova przyjęta owacyjnie To był wyjątkowy wieczór w Operze Nova. Po kilku miesiącach przerwy na widowni zasiadła publiczność - co prawda w ograniczonej liczbie, choć nie było tego sły ... » więcej 2021-06-11, godz. 18:10 Otwierali po raz drugi, bo warto! Muzeum Twierdzy Toruń [zdjęcia] Muzeum Twierdzy Toruń oficjalnie otwarte po raz drugi. Nowy oddział Muzeum Okręgowego gotowy jest już od listopada 2020 roku. » więcej 2021-06-11, godz. 17:37 Konkurs „Zabytki naszego regionu” rozwiązany. Tym razem wspominano lata szkolne Klaudia Putynkowska wygrała XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”, organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2021-06-10, godz. 16:04 Weekend ze Strawińskim. Toruńska orkiestra na zakończenie sezonu [program] „Pietruszka”, „Ognisty Ptak”, „Święto wiosny” - podczas toruńskiego weekendu z Igorem Strawińskim nie zabraknie najbardziej znanych utworów tego kompozytora. ... » więcej 2021-06-09, godz. 14:46 Dwanaście razy był na Festiwalu Camerimage. Teraz odbierze nagrodę za całokształt Jost Vacano został laureatem festiwalu Camerimage 2021. Znany niemiecki autor zdjęć otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. » więcej 2021-06-09, godz. 12:20 Dzień Archiwów: nasze to dźwiękowy zapis historii Pomorza i Kujaw [film] Dziś obchodzimy Dzień Archiwów, a jedno z bardziej niezwykłych znajduje się w zasobach naszego radia. - Świętujemy 86-lecie istnienia Polskiego Radia PIK i je ... » więcej 2021-06-09, godz. 09:48 Majewski i Nosowska, czyli „Kawka z gwiazdami". Trwa Ino Pop Festiwal W środę (9 czerwca) na pytania gości Ino Pop Festiwalu będzie odpowiadać między innymi Szymon Majewski - polski dziennikarz i prezenter radiowy. Spotkania na ... » więcej 2021-06-09, godz. 09:06 Magia tańczących postaci na operowej scenie. Premiera tryptyku „Szepty i cienie” Najnowsza premiera bydgoskiej Opery Nova - trzyczęściowy wieczór baletowy „Szepty i cienie” - po prezentacji online, w sobotę (12 czerwca) pokazany zostanie p ... » więcej
1234567