Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.   Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-25, 08:02 Jolanta Fischer/Redakcja

Okole: powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne, czyli nauka, zabawa, historia

Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Przy ul. Staroszkolnej 10 powstaje wielofunkcyjne miejsce, Centrum Edukacyjno-Społeczne, które poza interaktywnym Muzeum Kanału Bydgoskiego stanie się także miejscem spotkań dla okolicznej młodzieży, seniorów i społeczników. Miasto pozyskało na to zadanie 2,1 mln zł dofinansowania z Gminnego Programu Rewitalizacji.
- To pomoże zaktywizować mieszkańców Okola, ale także przyciągnie turystów - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego:

- Będzie tutaj wiele tematów, przestrzeni, w których odnajdą się społecznicy, wolontariusze, ludzie którzy poszukują pomieszczeń, również przestrzeni do wyrażenia samego siebie. Młody człowiek zobaczy tutaj żywe lekcje historii, będzie mógł ubrać strój, poćwiczyć, chociażby w plenerze - szablę historyczną, łuk historyczny, udoskonali swoje umiejętności z przedmiotów, które realizowane są w szkole. Zaproponujemy taniec, śpiew, zajęcia plastyczne - wylicza Tomasz Izajasz.

Dodał, że że w tym projekcie, po pięciu latach od otwarcia Muzeum Kanału Bydgoskiego, urzeczywistnia się plan patrona tego miejsca, Sebastiana Malinowskiego.

Centrum Edukacyjno-Społeczne będzie mieścić się w dwukondygnacyjnym budynku, z zagospodarowanym poddaszem. Do użytku zostanie oddane prawdopodobnie w kwietniu 2021 roku.

Do tej pory wykonawca zakończył prace konstrukcyjne i termomodernizacyjne. Wymieniony został dach. Aktualnie prowadzone są prace instalacyjne, w najbliższych dniach zamontowana zostanie stolarka okienna. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał przyszłego roku.
Relacja Jolanty Fischer

Kultura

2021-06-13, godz. 18:39 Recitale na świecie, miliony odsłon na YouTube. Jakub Orliński śpiewa w Bydgoszczy Na recital wokalny uznanego polskiego kontratenora - Jakuba Józefa Orlińskiego zaprasza w poniedziałek (14 czerwca) bydgoska Filharmonia Pomorska. » więcej 2021-06-13, godz. 15:46 „Schubert szeptem”. Pianoforte zabrzmi na toruńskim Festiwalu Cichej Muzyki Trochę cicho, trochę głośno w Toruniu startuje w niedzielę (13 czerwca) XI edycja Festiwalu Cichej Muzyki. W programie zaplanowano pięć koncertów, które odbyw ... » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 Premiera baletu „Szepty i cienie" w Operze Nova przyjęta owacyjnie To był wyjątkowy wieczór w Operze Nova. Po kilku miesiącach przerwy na widowni zasiadła publiczność - co prawda w ograniczonej liczbie, choć nie było tego sły ... » więcej 2021-06-11, godz. 18:10 Otwierali po raz drugi, bo warto! Muzeum Twierdzy Toruń [zdjęcia] Muzeum Twierdzy Toruń oficjalnie otwarte po raz drugi. Nowy oddział Muzeum Okręgowego gotowy jest już od listopada 2020 roku. » więcej 2021-06-11, godz. 17:37 Konkurs „Zabytki naszego regionu” rozwiązany. Tym razem wspominano lata szkolne Klaudia Putynkowska wygrała XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”, organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2021-06-10, godz. 16:04 Weekend ze Strawińskim. Toruńska orkiestra na zakończenie sezonu [program] „Pietruszka”, „Ognisty Ptak”, „Święto wiosny” - podczas toruńskiego weekendu z Igorem Strawińskim nie zabraknie najbardziej znanych utworów tego kompozytora. ... » więcej 2021-06-09, godz. 14:46 Dwanaście razy był na Festiwalu Camerimage. Teraz odbierze nagrodę za całokształt Jost Vacano został laureatem festiwalu Camerimage 2021. Znany niemiecki autor zdjęć otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. » więcej 2021-06-09, godz. 12:20 Dzień Archiwów: nasze to dźwiękowy zapis historii Pomorza i Kujaw [film] Dziś obchodzimy Dzień Archiwów, a jedno z bardziej niezwykłych znajduje się w zasobach naszego radia. - Świętujemy 86-lecie istnienia Polskiego Radia PIK i je ... » więcej 2021-06-09, godz. 09:48 Majewski i Nosowska, czyli „Kawka z gwiazdami". Trwa Ino Pop Festiwal W środę (9 czerwca) na pytania gości Ino Pop Festiwalu będzie odpowiadać między innymi Szymon Majewski - polski dziennikarz i prezenter radiowy. Spotkania na ... » więcej 2021-06-09, godz. 09:06 Magia tańczących postaci na operowej scenie. Premiera tryptyku „Szepty i cienie” Najnowsza premiera bydgoskiej Opery Nova - trzyczęściowy wieczór baletowy „Szepty i cienie” - po prezentacji online, w sobotę (12 czerwca) pokazany zostanie p ... » więcej
1234567