Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-05-14, 20:47 Redakcja

Za nami Europejska Noc Muzeów: – Za krótka ta noc! – mówili zwiedzający [wideo, galeria]

Skarb bydgoski prezentowany w nowej aranżacji. Fot. Bogumiła Wresiło
Skarb bydgoski prezentowany w nowej aranżacji. Fot. Bogumiła Wresiło
Rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Fot. Bogumiła Wresiło
Rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Sala z prezentowanym skarbem bydgoskim. Fot. Bogumiła Wresiło
Sala z prezentowanym skarbem bydgoskim. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Warsztaty, spacery, oprowadzania kuratorskie po wystawach, pokazy eksperymentów naukowych, gry i zabawy – tak przebiegała Europejska Noc Muzeów. Niektórzy przeżyli szok, że na wyciągnięcie ręki mają takie skarby.
Długa kolejka ustawiła się m.in. przed Muzeum Okręgowym, by zobaczyć niezwykłe malowidła i odkryć, co skrywa refektarz dawnego klasztoru sióstr klarysek przy Gdańskiej 4. W Bydgoszczy na jeden wieczór dla zwiedzających dostępna była m.in. „Rota” Marii Konopnickiej (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna) i niedostępne na co dzień magazyny archiwalne IPN. W nowej aranżacji prezentowany był także słynny skarb bydgoski.

W bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu można było poznać historię wodą pisaną.

Z kolei w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW czekała kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii, gdzie toczyły się niegdyś poufne rozmowy wolne od podsłuchów. Jest to jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych w Europie. Udostępniono także wystawę upominków, jakie polscy dyplomaci otrzymują podczas zagranicznych podróży.

W Toruniu można było obejrzeć za darmo bezcenne dzieła zgromadzone w Ratuszu Staromiejskim, Kamienicy pod Gwiazdą, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników czy Muzeum Twierdzy Toruń.

W programie wydarzenia było wiele dodatkowych atrakcji, a wśród nich: spotkanie kuratorskie przy obrazie „Madonna pod jodłami” autorstwa wybitnego mistrza renesansu Lucasa Cranacha w Ratuszu Staromiejskim, chińska ceremonia herbaciana, prezentowana przez gości z Kolegium Jagiellońskiego w Kamienicy Pod Gwiazdą , pokazy multimedialne pt. „Księga Toruń 3D” czy prelekcja połączona z pokazem w Muzeum Historii Torunia o tym, jak działała w średniowieczu poczta krzyżacka.

Europejska Noc Muzeów w tym roku odbywała się pod hasłem „Siła kultury”.

Relacja Bogumiły Wresiło z Nocy Muzeów w Bydgoszczy (Śniadanie z Muzami)
Relacja Tatiany Adonis
Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa w Bydgoszczy. Kabina dźwiękoszczelna. (jw)
Muzeum uczelniane Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. (jw)
Filatelistyka w praktyce. Prelekcja w ramach Nocy Muzeów. (jw)

Kultura

2022-05-25, godz. 15:00 Konkurs Grand PiK 2022: Reportaż o obrońcy Różańca z PR Rzeszów [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska przesłane na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Polskie Radio Rzeszów zgłosiło reportaż… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Duże dofinansowanie dla biblioteki w Grudziądzu! Czytelnicy będą zadowoleni! Miasto uzyskało dotację Ministra Kultury na kompleksową modernizację części pomieszczeń Biblioteki Głównej oraz otoczenia wokół niej. Prace realizowane… » więcej 2022-05-25, godz. 10:06 Czesi na Festiwalu „Kontakt”. Balzac w klaustrofobicznym pomieszczeniu Teatr na Balustradzie z Czech to kolejny zespół, który pojawił się na Festiwalu „Kontakt”. » więcej 2022-05-25, godz. 07:00 Konkurs Grand PiK 2022: Ocalała tylko filiżanka, reportaż Radia dla Ciebie [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska przesłane na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Reportaż „Filiżanka Pani Czekierskiej”… » więcej 2022-05-24, godz. 22:15 Bez niej teatr w Toruniu byłyby inny. Wystawa o Krystynie Meissner Wystawa „Krystyna Meissner w Toruniu” otwarta została podczas trwającego 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” w Toruniu. » więcej 2022-05-24, godz. 15:00 Konkurs Grand PiK 2022: „Czy się kiedyś bałaś?”, reportaż PR Szczecin [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska przesłane na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Oto propozycja Polskiego Radia Szcz… » więcej 2022-05-24, godz. 07:00 Konkurs Grand PiK 2022: Cykl reportaży o uchodźcach z Ukrainy [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska przesłane na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Polskie Radio Łódź zgłosiło cykl… » więcej 2022-05-23, godz. 21:28 Dwa fortepiany w roli orkiestry! Damski duet nagrał płytę z poematami Liszta W środę (25 maja) ukaże się pierwsza płyta FortePiano Duo, duetu, który tworzą Anna Stempin-Jasnowska i Małgorzata Furche-Jurczyk. Profesorki bydgoskiej… » więcej 2022-05-23, godz. 16:23 Wypadek samochodowy: dźwięk po dźwięku. Szwajcarzy na Festiwalu „Kontakt” [wideo] „Pieśni bez słów'  to pierwszy spektakl pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu. Aktorzy ze Szwajcarii zaprezentowali muzyczną… » więcej 2022-05-23, godz. 14:45 Konkurs Grand PiK 2022: „Cień wojny”, reportaż Polskiego Radia Białystok [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska zgłoszone na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. „Cień wojny” to utwór zgłoszony… » więcej
1234567