Na niebie i na antenie

Astrokalendarz z Kopernikiem!

Astrokalendarz z Kopernikiem! Fot. Piotr Majewski Astrokalendarz z Kopernikiem! Fot. Piotr Majewski

Tego jeszcze nie było! W ręce słuchaczy „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK oddajemy prawdopodobnie pierwszy w Polsce (a na pewno jeden z nielicznych) książkowy kalendarz astronomiczny! Okazją do publikacji jest przypadająca w 2023 roku 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika - i tyleż egzemplarzy tego unikatowego wydawnictwa wydrukowano w limitowanym nakładzie. Wydawnictwo powstało dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio PiK.

Bezpłatne egzemplarze do zdobycia w naszych programach - słuchaj nas i wygrywaj! Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet!

Niebo w marcu 2023


Kiedy na niebie spotykają się dwie najjaśniejsze planety, to dzieje się... Wielka Koniunkcja! Marzec 2023 startuje od spektakularnego show, jednego z najpiękniejszych w całym roku. Patrzmy - tym bardziej, że niemal przez cały marzec Wenus i Jowisz stanowią malowniczą parę na wieczornym nieboskłonie. Miejmy też oko na... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

Pożegnanie z kometą...

Kometa ZTF © CWINT Kometa ZTF © CWINT

Definitywnie pożegnaliśmy kometę C/2022 E3 (ZTF). Choć przeważnie zawodziła pogoda, obiekt nie zawiódł. Na przełomie stycznia i lutego 2023 r. kometa była osiągalna gołym okiem, a jej warkocz rozciągał się na kilka stopni kątowych między Małym a Wielkim Wozem... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Planety wysokich lotów!

Zbliżenie Wenus i Saturna. Foto © Tomasz Janusz Zbliżenie Wenus i Saturna. Foto © Tomasz Janusz

Dzień dobry. Jestem miłośnikiem astronomii (bardzo amatorsko) oraz astronautyki, który stara się regularnie słuchać państwa audycji, czytać „Uranię” i oglądać „Astronarium”. Bardzo spodobała mi się audycja z 8 stycznia z wszystkimi „niebiańskimi” atrakcjami roku 2023. Zawodowo jestem pilotem, z tej racji jest mi dane oglądać niebo z bardziej „uprzywilejowanej” pozycji... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Dane nam było Słońca zaćmienie…

10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski 10 czerwca 2021 - Zaćmienie Słońca. Foto © Piotr Majewski

Dzięki znakomitej pogodzie, częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku podziwiały rzesze (nie tylko) miłośników astronomii. W samo południe z wielu miejsc w Polsce i Europie w kierunku słonecznej tarczy wycelowane zostały lunety, teleskopy, a także... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Heavy metal na kometach!

Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO Heavy metal 2I/Borisov surface © ESO

Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach komet. Wśród odkrywców są Polacy.
– Wykrycie atomów żelaza i niklu w atmosferze komet, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dekad było wielkim zaskoczeniem. Dotyczy to około 20-tu obiektów - w tym nawet jednej znajdującej się daleko od Słońca... mówi Jean Manfroid z University of Liège (Belgia)... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.


2019-02-19 radio-teleskop promo
Autorską galerię astrofotografii, multimedialne opowieści o niebie gwiaździstym i bogato ilustrowany kalendarz astronomiczny znajdziesz pod adresem: www.radio-teleskop.pl . Zaprasza Piotr Majewski.

26 marca 2023 w audycji...

V883 Ori © ESO V883 Ori © ESO

Tegoroczny sezon polowań na Merkurego czas zacząć - pomożemy w nastawieniu celowników ;) Polecimy też na poszukiwanie drugiej Ziemi - i to rzut kosmicznym beretem od nas :) A z Europejskiego Obserwatorium Południowego przyjdą aż dwa telegramy!

O tym w „Radiu Planet i Komet” w niedzielę - 26 marca 2023 o godz. 21:05. Zapraszają: Piotr Majewski i Jerzy Rafalski. Do usłyszenia!


Piotr Majewski i Jerzy Rafalski Piotr Majewski i Jerzy Rafalski

ASTROKALENDARZ - marzec 2023 roku
Kliknij i zapoznaj się z kalendarzem naszych spotkań

Bądź z nami w kontakcie


"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz

"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń

tel. (56) 65-54-010

e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl