Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYDARZENIA
Leszczyńskiego
2021-09-03, 09:48

XXVI Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Powrót do przeszłości" [zakończony]

Po covidowej przerwie wraca Festyn Archeologiczny w Biskupinie! Motywem przewodnim Powrót do przeszłości.

Wraca największa impreza w Polsce zajmująca się popularyzacją wiedzy o człowieku w pradziejach. Pokazy sokolników, bitwy wojów, historyczny stand-up czy konne pokazy kaskaderskie to tylko część z wielu atrakcji, jakie przygotowało w tym roku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z okazji Festynu Archeologicznego. Tym razem motywem przewodnim będzie Powrót do Przeszłości. Festyn odbędzie się w dniach 11-14 września.
Jesienna wycieczka do Biskupina to już tradycja dla wielu miłośników historii. Po przerwie w 2020 roku - archeolodzy, odtwórcy historyczni i rzemieślnicy po raz kolejny zapraszają na Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Motyw przewodni tegorocznego wydarzenia „Powrót do przeszłości” zobowiązuje do pokazania codziennego życia ludzi żyjących w okresie od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Centrum wydarzeń oczywiście będzie scena. Poza ciekawymi wykładami, pokazami i konkursami będzie można na niej spotkać reżysera filmów historycznych Zdzisława Cozacka i stand-up’era Arkadiusza Jaksa Jakszewicza. Czas spędzony w tym miejscu umilać będą też zespoły Huskarl, Daj Ognia czy Żywiołak, które zaprezentują muzykę z dawnych lat. Szczególnie ciekawie zapowiada się występ Żywiołaka – ich koncerty to prawdziwe show, pełne ekspresji, światła i energii.

Na pobliskim polu bitwy odbywać się będą m.in. starcia wczesnopiastowskich wojów oraz pokazy sokolnicze. Będzie to jedna z niewielu okazji do zobaczenia wspólnego polowania człowieka z ptakiem drapieżnym. Ciekawostką dla wielu będą też konne pokazy kaskaderskie.

Nie zabraknie też tego, za czym wszyscy tęsknili. Po covidowej przerwie biskupińskie chaty na nowo wypełnią się rzemieślnikami wszelkiej profesji a każdy z odwiedzających, będzie mógł podpatrzeć jak żył człowiek w dawnych czasach. Garncarze, snycerze, rogownicy, kowale, a nawet dawni rybacy będą prezentować umiejętności ludzi żyjących w minionych wiekach. Uwagę Pań z pewnością przyciągną stoiska z biżuterią wzorowaną na autentycznych odkryciach archeologicznych. Nie ma też festynu bez łodzi Freya, która zabierać będzie chętnych na krótkie rejsy po jeziorze Biskupińskim.

Co warto podkreślić, festyn to nie tylko okazji do edukacji, ale i do rodzinnego spędzenia wolnego czasu. Organizatorzy jak zwykle zadbali o najmłodszych uczestników imprezy, organizując wiele warsztatów i atrakcji. Lepienie gliny, warsztaty robienia paciorków czy biskupiński plac zabaw to tylko część z nich. Prawdziwym hitem, może okazać się arena, w której zarówno duzi, jak i mali przeżyją przygodę swojego życia ścierając się w bezpiecznych bitwach na piankową broń: miecze długie, tarcze, łuki i strzały, a wszystko to pośród pola walki pełnego przeszkód. Nie zabraknie też współczesnych narzędzi, które pozwalają młodzieży przenieść się w dawne czasy – odwiedzający będą mogli skorzystać ze stoiska Playmobile i okularów VR.

Festynu Archeologicznego „Powrót do przeszłości” odbędzie się w dniach 11-14 września. Muzeum czekać będzie na turystów od 10.00 do 17.00 a w weekendy do 18.00.

Zobacz także

2021-09-14, godz. 13:56 Nina i Paul [zakończone] Jedna opowieść. Dwie perspektywy. Sto pięć metrów. Milion uczuć. Kolizja galaktyk skutkuje ich połączeniem w jedno. Tak ewoluuje wszechświat. Zderzenie świat ... » więcej 2021-08-25, godz. 11:01 VIII Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej [zakończone] W tym roku, po raz VIII odbędzie się Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń branży agro na Kujawach i Pomorzu. Tr ... » więcej 2021-09-09, godz. 11:22 XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia [zakończone] Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Następna – 11. edycja – odbędzie się 1 października 2021 roku. Jest to wielkie święto w szkole, trw ... » więcej 2021-09-10, godz. 11:06 POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2021 [zakończone] POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2021 to już ósma edycja międzynarodowego eventu o Design Thinking, Service Design, User Experience i Customer E ... » więcej 2021-09-03, godz. 09:37 Walkathon Neuca dla Zdowia! [zakończone] Rusz się po zdrowie! Rusz się na badania! Trudniejszy dostęp do lekarzy i profilaktyki zdrowotnej, znacząco mniejsza aktywność fizyczna, zaburzenia nastroju ... » więcej 2021-08-20, godz. 11:03 70. Jubileuszowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich [zakończone] W dniach 15-18 września 2021 r. w Toruniu odbędzie się 70. Jubileuszowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich to najw ... » więcej 2021-09-09, godz. 10:17 Europejskie Dni Dziedzictwa "Smaki Dziedzictwa" [zakończone] Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (w bieżącym roku pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”) są okazją do spotkania się na niecodziennej uroczystości, gdzie zapropon ... » więcej 2021-09-13, godz. 11:45 BYDGOSZCZ CZYTA [zakończone] W dobie e-booków, audiobooków, Internetu i smartfonów nie możemy zapomnieć o fundamencie kultury, jakim jest książka Fundacja Bookcrossing Polska zaprasza ... » więcej 2021-09-07, godz. 10:54 Festyn Archeologiczny "Wehikuł Czasu" [zakończone] 18 września br. „Wehikuł czasu” zabierze nas w bardzo odległe czasy, 6500 lat wstecz, do neolitycznej osady pierwszych rolników, nad jezioro Smętowo w Brześci ... » więcej 2021-09-09, godz. 11:44 X Święto Kapusty [zakończone] Przed nami X jubileuszowe Święto Kapusty w Brukach Unisławskich. Do kapuścianego zagłębia zapraszamy w sobotę, 18 września. W programie imprezy, która rozpocz ... » więcej
12345