Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Patronaty » PŁYTY i KSIĄŻKI
Nova
2019-10-28, 11:00 Marta Jagodzińska

Mapy czasu

Pod koniec 2019 r. światło dzienne ujrzy wydawnictwo zatytułowane Mapy czasu. Rzecz ma formę słuchowiska i ukaże się na płycie winylowej. Opowiada historię opartą na wspomnieniach Anny Jachniny, bydgoszczanki, której losy były inspiracją do spotkania twórczego kilku artystów. Anna napisała jeden z największych przebojów okupowanej stolicy – jest autorką słów piosenki Siekiera motyka – o czym dowiedzieliśmy się dopiero po jej śmierci; rodzina przypadkiem odnalazła dziennik ukryty w piwnicy. Na kartkach, zapisanych odręcznie, drobnym, nieco nerwowym pismem, utrwalono opowieść o czasach, które wydają się tak odległe, a jednak w jakiś niepokojący sposób pozostają wciąż w nas obecne.

Anna Jachnina, bliska współpracowniczka Aleksandra Kamińskiego, aktywna uczestniczka ruchu oporu, po dekonspiracji i wpadce, trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz. Jej wstrząsające notatki z pobytu w obozie zagłady stanowią główną bazę struktury słuchowiska podzielonego – co narzuca (i umożliwia) forma płyty analogowej – na dwie części: str. A i B. Pierwsza to szczątkowa forma dziennikarskiego śledztwa, zakłócanego przez niepokojące wtręty z innej rzeczywistości. Obecność Anny ma tu charakter widmowy, ujawnia się, gdy przez szpary czasu przeszłość przecieka do teraźniejszości. W drugiej części Jachnina staje się główną bohaterką i narratorką. Całkowicie samotna oprowadza słuchacza po czasach i miejscach pełnych smutku.
Słuchowisko okazało się dużym wyzwaniem – przede wszystkim mentalnym, lecz nie tylko – dla grupy osób zaangażowanych w proces twórczy. Realizacji towarzyszyły intensywne emocje o rozmaitych odcieniach. Udział Wojciecha Jachny i Antka Jachny (wnuk i prawnuk Anny Jachniny) to niezwykła wartość przedsięwzięcia i symboliczne spotkanie międzypokoleniowe. Natomiast Bogumiła Wresiło i Tomasz Kaźmierski (odtwórcy głównych ról) na co dzień tworzą audycje w Radio PIK, a właśnie do tej placówki trafiła po wojnie Anna Jachnina, która szybko stała się jedną z głównych postaci powstającej wówczas rozgłośni. Przenikanie przeszłości i teraźniejszości miało więc charakter wielopoziomowy, co wpłynęło na kształt i brzmienie Map czasu.

Ambicją twórców słuchowiska było wydawnictwo, w którym słowa, dźwięki, muzyka i materialna postać stanowić będą spójną całość. Nagrania terenowe powstały w Bydgoszczy, Warszawie i Oświęcimiu (na Mapach czasu nie korzystano z żadnego banku dźwięków, wszystkie zostały zarejestrowane w naturze). Lektorów nagrano w Studio Mózg, a muzykę na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy przez Madżonga Studio. O wizualne aspekty albumu zadbała Monika Aleksandrowicz, artystka o szerokim spektrum zainteresowań, współpracująca m.in. przy publikacjach dotyczących poezji konkretnej czy liberatury.

Zobacz także

2022-01-26, godz. 11:13 „Miłość z Facebooka” – premiera czwartej płyty Artura Gotza w Walentynki Czwarty album Artura Gotza pt. ''Miłość z Facebooka” to zabawa konwencjami. Muzycznie nawiązuje do vintage-popu, a tekstowo jest blisko satyry i kabaretu. To ... » więcej 2021-09-21, godz. 12:44 „Viktoria Park i Tivoli. Restauracje-ogrody” - Katarzyna Kluczwajd zaświadczała o nowoczesności miasta tak samo, jak... komunikacja publiczna i wodociąg. W Toruniu kwitła w przedmiejskich salonach Viktoria Park na Mokrem, Tiv ... » więcej 2021-06-11, godz. 07:24 Roman Walczak “Taniec dwóch księżyców” 18 czerwca ukaże się debiutancki album Romana Walczaka pt. "Taniec dwóch księżyców”. Na płytę składa się osiem eklektycznych kompozycji, czerpiących z klasycz ... » więcej 2021-06-01, godz. 10:18 Emilia Pawłowska "Niebo nad jeziorem" O swoim albumie Emilia Pawłowska mówi: Album „Niebo nad jeziorem” to historie opowiadane wierszami dwóch, związanych z Krajną poetek Anny Szucy i Aliny Rzepe ... » więcej 2021-03-05, godz. 09:35 Oko w oko z czarną dziurą Żyjemy we wszechświecie, którego ogrom trudno nam sobie wyobrazić. To, co dzieje się poza naszym ziemskim domem, zawsze fascynowało ludzi. Współczesna astrono ... » więcej 2021-01-14, godz. 11:15 Osobisty Poczet Ludzi Morza » więcej 2020-12-11, godz. 09:25 Rubinkowo i osiedle na Skarpie Osiedla Rubinkowo i Na Skarpie to największe toruńskie blokowiska. Ich rozwój przypada na lata 70. i 80. XX wieku. Łączy je wspólna historia, związana z dziej ... » więcej 2020-10-19, godz. 10:46 PRZYGODY FRYDERYKA W SZAFARNI Pierwsza publikacja Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni pt. Przygody Fryderyka w Szafarni dostępna online już 16 października. To wierszowana opowieść o pobycie ... » więcej 2020-03-27, godz. 14:24 Dariusz Wudkowski - GedrekDi Po wydaniu dwóch EPek: "Obłuda" (2014) i "Odsłona" (2018) Dariusz Wudkowski debiutuje długo oczekiwanym albumem zatytułowanym "GedrekDi"!Płyta jest owocem dłu ... » więcej 2020-03-04, godz. 15:05 Nie mów o miłości Płyta powstała w wyniku współpracy trzech artystów: poetki Grażyny Wojcieszko oraz muzyków Mai Koman i Remiego Juśkiewicza. W ramach obchodów dwudziestolecia ... » więcej
12