Utytułowany klub znika z PlusLigi! Jastrzębski Węgiel pokonany przez problemy finansowe

2026-04-09, 22:08  PAP/PG
Jastrzębski Węgiel nie będzie dłużej rywalizował w PlusLidze/fot. PAP/Leszek Szymański

Jastrzębski Węgiel nie będzie dłużej rywalizował w PlusLidze/fot. PAP/Leszek Szymański

W kolejnym sezonie PlusLigi zabraknie, z powodów finansowych, JSW Jastrzębskiego Węgla. Być może w tym mieście będzie występował Barkom Każany Lwów. – Wierzę, że wrócimy do ekstraklasy, tylko potrzebujemy czasu – powiedział prezes JW, Adam Gorol.

W czwartek siatkarze pożegnali się z kibicami. Drużyna prowadzona przez trenera Andrzeja Kowala zakończyła sezon na siódmym miejscu.

Pod koniec rozgrywek z dalszego wsparcia wycofała się Jastrzębska Spółka Węglowa. Węglowy kolos był strategicznym sponsorem, zapewniając większość budżetu.

– Na dziś zakończone zostały wszystkie kontrakty zawodników. Ci, którzy mieli ważne umowy, dostali wolną rękę. Nie udało się wypłacić graczom wszystkich pieniędzy. Sezon zakończymy z deficytem finansowym, ale jest na to rozwiązanie. Potrzeba również nieco czasu, współpracy z zawodnikami i ich menedżerami. Jesteśmy świadomi konieczności wykonania wszystkich zobowiązań finansowych – zaznaczył Gorol.

– Celem jest to, by klub nie upadł, tylko przetrwał ten kryzys, żeby przetrwała nasza Akademia Talentów, by w mieście pozostała siatkówka na najwyższym poziomie, czyli w PlusLidze – zadeklarował. Ponadto zauważył, że nie chce zgłaszać wniosku o upadłość klubu, choć może znalazłyby się ku temu przesłanki.

– Jeżeli chodzi o naszą licencję na grę w ekstraklasie, to rynek nie zna pustki. Są różne opcje, rozważamy możliwość jej zbycia. Wierzę, że klub z Jastrzębia-Zdroju wróci do PlusLigi – wspomniał.

Jastrzębski Węgiel w ostatnich latach należał do ścisłej europejskiej i krajowej czołówki. Zespół zdobył 16 medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote – w 2004, 2021, 2023 i 2024 roku. Ekipa dwukrotnie sięgnęła po Puchar i Superpuchar Polski. W Lidze Mistrzów z kolei wywalczyła srebro (2023, 2024) i brąz (2014, 2025).

Sport

Lotto Bydgostia spotkała się w rodzinnym gronie, świętując sukcesy. Odbył się coroczny Piknik Wioślarski

Lotto Bydgostia spotkała się w rodzinnym gronie, świętując sukcesy. Odbył się coroczny Piknik Wioślarski

2026-06-09, 06:30
Weteran dalej w kadrze Twardych Pierników Toruń. Damian Kulig pozostał w drużynie

Weteran dalej w kadrze Twardych Pierników Toruń. Damian Kulig pozostał w drużynie

2026-06-08, 19:34
Trenerzy Barcelony szkolili dzieciaki na boiskach Chemika Bydgoszcz Za nami Barca Camp

Trenerzy Barcelony szkolili dzieciaki na boiskach Chemika Bydgoszcz! Za nami Barca Camp

2026-06-08, 14:50
Wygraj bilety na Drużynowy Puchar Świata w Warszawie Odpowiedz na pytanie i walcz o nagrodę

Wygraj bilety na Drużynowy Puchar Świata w Warszawie! Odpowiedz na pytanie i walcz o nagrodę

2026-06-08, 13:00
IV Liga: Chemik tylko zremisował z niżej notowanym zespołem. Unia Solec zakończyła sezon [wyniki 33. kolejki]

IV Liga: Chemik tylko zremisował z niżej notowanym zespołem. Unia Solec zakończyła sezon [wyniki 33. kolejki]

2026-06-08, 09:55
Wioślarze Bydgostii i AZS-u UMK zdominowali MP seniorów. Łącznie 25 medali dla zawodników z regionu

Wioślarze Bydgostii i AZS-u UMK zdominowali MP seniorów. Łącznie 25 medali dla zawodników z regionu

2026-06-08, 08:48
MŚ w koszykówce 3x3: Amerykanki i Łotysze najlepsi w Warszawie

MŚ w koszykówce 3x3: Amerykanki i Łotysze najlepsi w Warszawie

2026-06-07, 23:17
French Open 2026: Zverev przełamał finałową klątwę

French Open 2026: Zverev przełamał finałową klątwę

2026-06-07, 21:24
Klaudia Zwolińska znów na podium. Drugie srebro w Pradze dla medalistki IO

Klaudia Zwolińska znów na podium. Drugie srebro w Pradze dla medalistki IO

2026-06-07, 18:58
Liga Narodów 2026: Polki przegrały z gospodyniami turnieju

Liga Narodów 2026: Polki przegrały z gospodyniami turnieju

2026-06-07, 16:24
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę