Mieszkańcy trzech bloków w Inowrocławiu mogą stracić bieżącą wodę. Ratusz ma propozycje dla spółdzielni
Utrata dostępu do bieżącej wody grozi mieszkańcom trzech wieżowców przy Al. Kopernika 1, 3 i 5 w Inowrocławiu. Wszystko przez zły stan techniczny hydroforni obsługującej te budynki.
Zdaniem inowrocławskiego ratusza winę za taki stan rzeczy ponosi właściciel wieżowców, czyli Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dodajmy, że wspomniana hydrofornia znajduje się w budynku należącym do Miasta. „Sytuacją niedopuszczalną jest pokrywanie z pieniędzy publicznych, wszystkich inowrocławian, kosztów funkcjonowania instalacji, służącej jednemu podmiotowi prywatnemu, jakim jest wspólnota zarządzana przez Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową” – czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.
– Regularnie prowadzę korespondencję z zarządem Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, proponując dwa rozwiązania do wyboru: albo przejmiecie w nieodpłatne użytkowanie – za darmo – ten budynek, wymieniacie te urządzenia, serwisujecie i zaopatrujecie w ten sposób w wodę budynki przy Al. Kopernika 1,3,5, albo drugi wariant: własne zestawy hydroforowe do każdego budynku. Myślę, że dzisiaj to jest [koszt – ok. przyp. red.] 100 tysięcy złotych – mówi zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski.
Co o sytuacji sądzą mieszkańcy wieżowców? – My w czynszach ponosimy opłaty i chcemy mieć wodę – mówi jedna z mieszkanek. – Ja mieszkam tu od samego początku, już prawie 50 lat, i cały czas płaci się na Fundusz Remontowy. Remont był robiony dwa albo trzy razy przez te 48 lat – i gdzie są te pieniądze? – pyta inna. Jedna z kobiet mówi, że zgadza się na remont starej hydroforni, nawet gdyby spółdzielnia miała obciążyć mieszkańców kosztami.
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa na razie nie chce komentować sprawy, tłumacząc, że problem cały czas jest analizowany.
Więcej w relacji Marcina Glapiaka.
Zobacz także

Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
2021-02-12, 20:54Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja… Czytaj dalej »

Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
2020-12-11, 12:45Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej
2020-12-02, 21:08Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. Czytaj dalej »

Jak budować fantastyczne światy? O grach i książkach w Książnicy Kopernikańskiej
2020-10-13, 08:05Literackie przygody młodych - gry fabularne w służbie książce - to nowy projekt toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, który w poniedziałek wystartował online. Czytaj dalej »

Trzy instytucje znajdą tu swoje miejsce. Rozbudowa Młyna Kultury [wideo, zdjęcia]
2020-10-05, 21:00Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby trzech marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek zawieszono wiechę na obiekcie. Czytaj dalej »

Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
2020-09-01, 21:10'Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem': pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

Gazety wydawane w przeszłości w regionie nie zginą, ale zostaną zdigitalizowane
2020-06-11, 17:3119 tysięcy stron gazet z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie zdigitalizowanych. Projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920' realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
2020-06-08, 08:18W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej… Czytaj dalej »

W czasach pandemii humor niezbędny. Premiera Kabaretu Loża Kopernika
2020-05-15, 17:16Włochaty potwór nawiedził Toruń. Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy pochowali się w piwnicach. Tak zapowiada się fabuła Kabaretu Loża Kopernika, który w piątek będzie miał swoją premierę w Internecie. Czytaj dalej »

Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

