Poniedziałek, 18 października 2021 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Słuchowisko dla dzieci
ogłoszenie własne wydawcy

Z teatru na radiową antenę

Cykl „Poczytaj mi” dotarł do widzów już w kilku różnych odsłonach. W pierwszym sezonie część spotkań odbyła się w przestrzeni bibliotek, a część online, przy czym zadbano też o zróżnicowanie form zdalnych: była sztafeta teatralna, działania transmitowane na żywo i przedstawienie muzyczne. Sezon 2020/2021 zainaugurowane zostało wydarzeniem właśnie w ramach cyklu „Poczytaj mi”, ponownie sięgając po nowe środki wyrazu. 19 września zaprezentowana została sztuka Marty Guśniowskiej pt. „Kto się boi pani *EŚ*?” z muzyką, kostiumami oraz elementami inscenizacji, a dodatkowo zaproszono najmłodszych na warsztaty towarzyszące czytaniu.
Szymon Jachimek. Fot. Dariusz Gackowski/.facebook.com/teatrkameralnybdg
Szymon Jachimek. Fot. Dariusz Gackowski/.facebook.com/teatrkameralnybdg
Kolejne planowane spotkanie – tym razem ze sztuką Szymona Jachimka pt. „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” – miało się odbyć w październiku br., jednak w związku ze wzmożeniem obostrzeń trzeba było je odwołać, od razu podejmując jednak decyzję o zaprezentowaniu tekstu w inny sposób – w postaci słuchowiska.

Muzykę skomponował Piotr Salaber, a w realizację tego przedsięwzięcia włączyło się Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Polskie Radio PiK.

Efektem tej współpracy było premierowe odczytanie sztuki Jachimka na antenie kujawsko-pomorskiej antenie.
Wystąpią aktorzy Teatru Kameralnego i gościnnie autor. Fot. Dariusz Gackowski/.facebook.com/teatrkameralnybdg
Wystąpią aktorzy Teatru Kameralnego i gościnnie autor. Fot. Dariusz Gackowski/.facebook.com/teatrkameralnybdg
Główna bohaterka, Lena, prosi rodziców o nietypowy prezent – chciałaby się wybrać w pierwszą samodzielną wyprawę autobusem. Otrzymany na urodziny bilet okazuje się nie tylko spełnieniem jej marzeń, ale też początkiem przygody, nowych znajomości i licznych perypetii.

Szymon Jachimek, kilkakrotnie nagradzany za swoje teksty skierowane do dzieci i młodzieży, napisał zabawną sztukę z ważnym przesłaniem: o zaufaniu, odpowiedzialności i o tym, jak małe rzeczy prowadzą do dużych zmian.

Przygotowane słuchowisko – ze specjalnym udziałem autora – było premierą powstałej w minionym roku sztuki. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania. Gwarantujemy dobrą, mądrą zabawę dla całej rodziny.