Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Program Polskiego Radia PiK

Polskie Radio PiK
z 7 października 2020 roku

0:00 Strefa Dobrego Nastroju Nocą
To program, który towarzyszy tym którzy nie chcą, bądź po prostu nie mogą zmrużyć oka po północy. Codziennie przez dwie godziny możecie liczyć na starannie wyselekcjonowaną muzykę przeróżnych gatunków, nie zabraknie najnowszych przebojów, ale też megahitów sprzed lat. Strefa DOBREGO Nastroju NOCĄ to audycja, którą współtworzycie, bo każdej nocy z listy muzycznych propozycji nadesłanych pod sdn@radiopik.pl wybieram co najmniej kilka piosenek. W cyklu „Historia Muzyką Pisana” pojawią się ważne daty i wydarzenia ze świata muzyki, opowiem też o tym jak powstawały wielkie polskie i światowe przeboje. Oprócz znakomitej muzyki znajdziecie tu również ciekawe informacje ze świata kultury, sztuki, a nawet sportu.
22:00 Muzyczne podróże
Październikowy cykl wędrówek na pięcioliniach rozpoczynamy od muzycznej podróży do Imperium Rzymskiego końca II wieku naszej ery. W tym miejscu i czasie osadzona jest akcja filmu Ridleya Scotta pt. „Gladiator”. Śmierć cesarza Marka Aureliusza i rządy Jego syna Kommodusa prześladującego generała Maximusa, jednego z najwybitniejszych rzymskich wodzów, którego Marek Aureliusz wybrał na swojego następcę... W tym dramacie historycznym wiele postaci odnajduje swoje pierwowzory w dziejach starożytnego Rzymu. Maximus uchodzi z życiem, jednak z generała cesarskich wojsk staje się niewolnikiem sprzedanym do szkoły gladiatorów. Tym samym o swoją codzienność musi walczyć na arenie... Cały obraz Ridleya Scotta zyskał wiele wyróżnień i oprócz znakomitej realizacji dał poznać światu wspaniałe dzieło muzyczne, o które zadbali Hanz Zimmer i Lisa Gerrard... Oni właśnie będą przewodnikami w naszej „Muzycznej podróży”. Nasz radiowy wehikuł czasu startuje po 22.00 jednak... zdążymy wrócić przed snem. Zaprasza Adam Droździk.