Wtorek, 04 października 2022 r.   Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Polskie Radio PiK » Magazyn Konsumenta » Magazyn Konsumenta
Plichta
2020-02-04, 20:13 Adam Droździk

Styczeń

28 stycznia 2020

Gościem audycji Krzysztof Tomczak - Miejski Rzecznik Konsumentów w Bydgoszczy. Rocznie udziela prawie 12 tysięcy porad konsumentom, którzy mają pretensje do sprzedających i wykonujących usługi. Kiedy, gdzie i w jaki sposób dochodzić swoich konsumenckich praw? Jakie są inne, niż sądowe, sposoby rozwiązywania konsumenckich konfliktów?

Poza tym także o fotowoltaice, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Kto powinien myśleć o założeniu instalacji fotowoltaicznej - kiedy się to opłaca, kiedy nie? Jak wybrać firmę producencką i instalacyjną fotowoltaiki?
Polskie Radio PiK - 28.01.2020 - Magazyn konsumenta

21 stycznia 2020

Rynek samochodów używanych w Polsce to coraz starsze auta. Średni wiek importowanych samochodów to aż 11 lat ! Ile i jakie samochody trafiają na ten rynek? Ile jest prawdy w powiedzeniu, że staliśmy się "schrotem" Europy? Co decyduje o atrakcyjności używanego auta - czy jedynie cena? Jak można określić perspektywy rynku używanych aut? Na co przysłowiowy Kowalski winien zwrócić uwagę podczas kupowania używanego auta? Dlaczego warto korzystać z numeru VIN?

W audycji Wojciecha Sobocińskiego również o tym, czy korzystniejsze dla zadłużonych we frankach jest uzyskanie w sądzie wyroku o unieważnieniu umowy o kredyt czy też jego przewartościowanie na złotówki.
Polskie Radio PiK - 21.01.2020 - Magazyn konsumenta

14 stycznia 2020

Elektromobilnośc to hasło, które staje się coraz powszechniejsze w dobie kryzysu klimatycznego. Zaledwie 8 tysięcy samochodów elektrycznych jeździ po Polsce. Ma to zmienić przygotowany przez rząd Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który proponuje dotacje do zakupu samochodów elektrycznych. Wnioski będzie można składać w I kwartale tego roku. O szczegółach opowie Jan Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Drugim, jakże istotnym obecnie tematem audycji Wojciecha Sobocińskiego, były umowy kredytowe w frankach szwajcarskich. Po wyrokach Trybunały Sprawiedliwości UE i wyrokach Sądu Najwyższego wydawało się, że „frankowicze” znaleźli się w korzystnej sytuacji. Jednak nadal w sądach 30 % spraw wygrywają banki. Co jest tego przyczyną ? Jakie obecnie możliwości mają „frankowicze”, by odstąpić od niekorzystnych umów? Na powyższe pytania odpowiadał mecenas Przemysław Smoczyński z Okręgowej Izby Radców Prawnych.
Polskie Radio PiK - 14.01.2020 - Magazyn konsumenta

7 stycznia 2020

W pierwszej audycji nowego cyklu „Magazyn konsumenta” Wojciech Sobociński proponuje dwa tematy. Pierwszy to segregacja śmieci - praktyczne porady. Drugi temat to rynek pracy 2020 - kto może liczyć na pewne zatrudnienie czyli o poszukiwanych profesjach, np. informatyków i rzemieślników.
Polskie Radio PiK - 07.01.2020 - Magazyn konsumenta