Piątek, 03 lutego 2023 r.   Imieniny: Błażeja, Oskara
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-11-30, 06:45 Redakcja

Piotr Król

Piotr Król/fot. archiwum PR PiK
Piotr Król/fot. archiwum PR PiK
PR PiK - Piotr Król - Rozmowa dnia
Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmowa dotyczyła między innymi działań antykryzysowych rządu.

Magdalena Ogórek: Już od rana myślimy tylko o jednym: pojedynek gigantów Robert Lewandowski – Leo Messi, dzisiaj wieczorem. Cały piłkarski świat będzie to oglądać. Nie śmiem zapytać, jak będzie wynik, sama też nie śmiem go obstawić, ale rozumiem, że strefa kibica u Pana posła jest już gotowa?
Piotr Król: (śmiech) Ja podejmę to ryzyko i postawię, że będzie 1:1 i wyjdziemy z grupy. (…) Niech tak będzie! Ten pierwszy mecz zagraliśmy asekuracyjnie, to było widać, czuć lekkie napięcie, ale już w drugim były sytuacje, było to, co kibice lubią najbardziej. Przede wszystkim te łzy Roberta Lewandowskiego po strzelonej bramce, ale z drugiej strony nasz bramkarz. Chyba wszyscy wiedzą, że Szczęsny to jest klasa światowa, ale na imprezach przez duże „i” czasem zdarzyło się coś, co trochę psuło ten obraz. Po obronie karnego i „dobitki”, muszę powiedzieć, że to absolutnie wyjątkowa postać. Fajnie byłoby, gdyby nasi piłkarze pokazali Argentynie, że polska husaria wciąż jest groźna.

Mam podobną ocenę tych wydarzeń – w momencie, kiedy Szczęsny obronił „dobitkę”, to wybaczyłam mu wszystkie błędy, a wiele razy pomstowałam przed telewizorem. Po tym, czego dokonał w meczu z Arabią Saudyjską wybaczyłam mu wszystko i czekam, jak będzie bronił swojego pola karnego i bramki przed Leo Messim, który na pewno zaatakuje – i który w tym mundialu nie stracił karnego. Robert Lewandowski stracił, ale zobaczymy, bo dostał wiatru w żagle – to było widać. Jego łzy to kadr, który przejdzie do historii tego mundialu. Mam wrażenie, że nasi piłkarze wrócą teraz na murawę z inną energią.
Po pierwsze, po dwóch meczach wiedzą, że nie stracili bramki, po drugie, że mają za sobą bramkarza, który potrafi dużo wybronić, a z przodu mają piłkarza, który potrafi niemiłosiernie wykorzystać każdy błąd obrony (…) Widać, że trener też ma pomysł. Na wyjście z grupy czekamy już naprawdę długo. Jestem z pokolenia, które pamięta „klątwę” z Meksyku w 1986 roku – niech ją ktoś wreszcie przełamie!

(...) Wracamy do polityki krajowej. Rząd robi wszystko, byśmy suchą stopą przeszli tę zimę. Premier Mateusz Morawiecki wczoraj zakomunikował, że będzie kontynuacja zerowego VAT-u na żywność, w takim kształcie, w jakim był wcześniej, co najmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Do tego o 1 stycznia ceny prądy i gazu mają zostać zamrożone – to maksymalne, co rząd mógł zrobić i to pierwszy rząd, który w sytuacji kryzysu zaproponował tego typu działania osłonowe. A kryzysów w przeszłości mieliśmy co najmniej ze dwa.
Było ich sporo. Warto powiedzieć, czego ta stawka VAT-u dotyczy. [Chodzi o] produkty, które kupujemy najczęściej: mięso, przetwory z mięsa, ryby, produkty mleczarskie, warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, zwierzęce, przetwory zbóż, mąki, mleko, dietetyczne produkty spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – ta stawka VAT będzie obowiązywała na te najpotrzebniejsze produkty żywnościowe; plus elementy dotyczące energii, o których Pani redaktor mówiła. Część opozycji przyjęła strategię nieskładania jakichkolwiek propozycji programowych, tylko na takie podsycanie strachu – ja uważam, że to jest skrajnie nieodpowiedzialne, bo to poczucie społeczne strachu w Polsce i po Covidzie, i po wybuchu wojny na Ukrainie jest o wiele wyższe i uważam, że ostatnią rzeczą, jaką polityce powinni robić to jest podnosić ludziom ciśnienie (...).

Zobacz także

2023-02-03, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia będzie europoseł Kosma Złotowski. Będziemy rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie i o tym, czy Rosja może zostać pokonana. » więcej 2023-02-02, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o stosunkach Polski z Unią Europejską. Michał… » więcej 2023-02-01, godz. 06:58 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK. Porozmawialiśmy o spodziewanej wizycie prezydenta USA w Polsce, o międzynarodowej pomocy… » więcej 2023-01-31, godz. 06:00 Honorata Galczewska Gościem Rozmowy dnia była Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Rozmawialiśmy o specyfice zarządzania polskimi… » więcej 2023-01-30, godz. 06:45 Kacper Płażyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Kacper Płażyński, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o aferze korupcyjnej w Europarlamencie… » więcej 2023-01-27, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2023-01-26, godz. 06:45 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka, członek Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy m.in. o przekazaniu czołgów Leopard na… » więcej 2023-01-25, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmawialiśmy między innymi o ostatnich wypowiedziach europosła Radosława Sikorskiego… » więcej 2023-01-24, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to problemy polskich rolników spowodowane… » więcej 2023-01-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o funduszach europejskich dla regionu kujawsko-pomorskiego… » więcej
12345