Piątek, 03 lutego 2023 r.   Imieniny: Błażeja, Oskara
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-11-28, 06:45 Michał Jędryka

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. archiwum
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa dnia - Jan Krzysztof Ardanowski
Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy między innymi o energii z biogazowni oraz o ukraińskim zbożu.

Michał Jędryka: W piątek miała posiedzenie Rada Prezydencka, zastanawiała się nad państwowym systemem nadzoru nad żywnością oraz nad gwarancjami bezpieczeństwa. Jaki jest wniosek z tych z obrad?
Jan Krzysztof Ardanowski: Często mówimy o bezpieczeństwie żywnościowym, czyli o tym, czy żywności nam nie zabraknie i w tym przypadku Polska jest raczej krajem bezpiecznym, chociaż niestety są symptomy zmniejszenia produkcji w następnych latach. Jeśli chodzi o drugie pytanie, czy nasza żywność jest bezpieczna, zdrowa i czy nie szkodzi naszemu zdrowiu przepytaliśmy instytucje zajmujące się kontrolą żywności w tym sanepid odnośnie prowadzonych kontroli. Jest ich ogromna ilość, bo sanepidowi podlega około 550 tysięcy różnego rodzaju podmiotów mających do czynienia z żywnością. Jak wynika z tych kontroli – oczywiście pojawiają się czasami jakieś „wpadki”, ale generalnie mamy system sprawny, atestowany i akredytowany przez Unię Europejską. Jest analogiczny do tego, który funkcjonuje w innych krajach i różnego rodzaju błędy są wychwytywane.

Są też nagłaśniane przez media...
– Niestety, nagłaśniane są przypadki incydentalne i często nie mają pokrycia w prawdzie. Na przykład około miesiąc temu była afera – media informowały, że że oleje samochodowe są dodawane do paszy dla drobiu. Bzdura kompletna, było to dokładnie analizowane. Olej, w szczególności rzepakowy, którego produkujemy ogromne ilości w województwie kujawsko-pomorskim, może być przeznaczony zarówno do wykorzystania w kuchni, ale też na biopaliwa, jako dodatek do paszy w celu tzw. natłuszczenia czy do produkcji smarów i olejów samochodowych. To jest cały czas ten sam olej. Sugestia była taka, że olej samochodowy – czyli pewnie domyślamy się, że ten przepalony, przerobiony – trafiał do paszy. Zastanawiam się czasami, komu zależy, żeby psuć wizerunek polskiej żywności, mówić konsumentom, że jest toksyczna, ma pozostałości antybiotyków i pestycydów?

Może to działania nieuczciwej konkurencji?
– Takie przykłady trzeba wypalać gorącym żelazem. Chcę zresztą podkreślić, że na prawie 200 tysięcy kontroli, które sanepid przeprowadza rocznie – to są dane z zeszłego roku – 27 tysięcy to są kontrole z informacji społecznej i to nie jest nic złego. Jeżeli mamy podejrzenie, że żywność, którą kupujemy ma jakieś wady, jest źle oznaczona, zawiera coś, czego nie powinna, czy wydaje nam się, że jest niebezpieczna, to trzeba to zgłaszać do sanepidu albo do powiatowego rzecznika konsumentów – w każdym powiecie taki istnieje. Chodzi o to, żebyśmy mieli pewność – szczególnie w okresie zbliżających się świąt, które są rodzinne i związane z dużymi ilościami jedzenia – że polska żywność na naszych stołach jest bezpieczna. Bo ona taka jest! Ci, którzy psują jej wizerunek to często działania konkurencyjne, żeby zniechęcić konsumentów do kupowania polskiej żywności, a zachęcić do kupowania importowanej. To również ciężka walka o eksport. Wchodzimy obecnie na wiele rynków, które ktoś inny już miał opanowane…

Zwłaszcza wiązane jest to z wojną na Ukrainie…
– Nasz eksport rolno-spożywczy rośnie – w zeszłym roku to było 37,5 miliarda euro, w tym roku to mocno ponad 40 miliardów euro. Konkurencja chce dezawuować polską żywność, krytykować, oskarżać, bo to jest walka o własne interesy (...).

Zobacz także

2023-02-03, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia będzie europoseł Kosma Złotowski. Będziemy rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie i o tym, czy Rosja może zostać pokonana. » więcej 2023-02-02, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o stosunkach Polski z Unią Europejską. Michał… » więcej 2023-02-01, godz. 06:58 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK. Porozmawialiśmy o spodziewanej wizycie prezydenta USA w Polsce, o międzynarodowej pomocy… » więcej 2023-01-31, godz. 06:00 Honorata Galczewska Gościem Rozmowy dnia była Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Rozmawialiśmy o specyfice zarządzania polskimi… » więcej 2023-01-30, godz. 06:45 Kacper Płażyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Kacper Płażyński, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o aferze korupcyjnej w Europarlamencie… » więcej 2023-01-27, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2023-01-26, godz. 06:45 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka, członek Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy m.in. o przekazaniu czołgów Leopard na… » więcej 2023-01-25, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmawialiśmy między innymi o ostatnich wypowiedziach europosła Radosława Sikorskiego… » więcej 2023-01-24, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to problemy polskich rolników spowodowane… » więcej 2023-01-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o funduszach europejskich dla regionu kujawsko-pomorskiego… » więcej
12345