Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-11-24, 06:45

Zbigniew Girzyński

Poseł Zbigniew Girzyński/archiwum
Poseł Zbigniew Girzyński/archiwum
PR PiK - Zbigniew Girzyński - Rozmowa dnia
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy między innymi o dalszym ciągu sprawy odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową.

Pojawiły się nowe informacje w sprawie żądania przez Polskę odszkodowań od Niemiec, mianowicie wiceminister spraw zagranicznych zapowiedział wysłanie noty dyplomatycznej w sprawie reparacji do wszystkich krajów Unii Europejskiej, NATO i Rady Europy. Jak Pan sądzi, czy to jest słuszne posunięcie?
Myślę, że jak najbardziej jest to posunięcie słuszne, z prostego powodu: proces ewentualnego odzyskania przez Polskę jakiegokolwiek poważniejszego zadośćuczynienia ze strony Niemiec za zniszczenia i straty ludzkie, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej, jest procesem długotrwałym i w dużej mierze wymaga nacisku międzynarodowego. Ten nacisk międzynarodowy można uzyskać poprzez takie lub inne wyrazy wsparcia od innych państw, zwłaszcza z naszego rejonu świata, które wiedzę na temat II wojny światowej mają na wyższym poziomie niż te z odleglejszych zakątków globu, co jest rzeczą zrozumiałą. Miejmy nadzieję, że to jeden z kroków, jakie będą podejmowane, aby po jakimś czasie – być może – doprowadzić do tak daleko idącej presji na Niemcy, płynącej z różnych kierunków, że [doprowadzi do skutku, tak, jak] w przypadku Namibii, która po wielu wielu latach, mniej więcej stu, podobne reparacje uzyskała, właśnie od Niemiec, właśnie w ten sposób, poprzez nacisk międzynarodowy. W tym przypadku taka presja zdała egzamin.

Użył Pan pojęcia „nacisk międzynarodowy”. Rozumiem, że to „miękki” nacisk, typowo dyplomatyczny, typowo perswazyjny.
Dokładnie tak. W dyplomacji, podobnie jak w relacjach międzyludzkich, istnieje coś takiego jak zakłopotanie, jak wprowadzenie kogoś w dyskomfort na arenie międzynarodowej: „czy wam troszeczkę nie wstyd, że nie potrafiliście – przy tak daleko idących stratach i ludzkich, i materialnych – zadośćuczynić danemu państwu?”. Dokładnie tym mechanizmem nacisku międzynarodowego na Niemcy, ale także na inne kraje, które w taki czy inny sposób swoją bierną, a niekiedy czynną postawą wpisywały się w mechanizm Zagłady, Holokaustu, posłużyło się państwo Izrael, które, przypomnijmy, w ogóle nie funkcjonowało w czasie II wojny światowej, nie było w tamtym czasie podmiotem prawa międzynarodowego, powstało cztery lata po zakończeniu wojny. Właśnie takie oddziaływanie na Niemcy czy Szwajcarię – ze względu na zaangażowanie tamtejszych instytucji finansowych – czy na niektóre międzynarodowe koncerny, doprowadziło do tego, że zarówno Niemcy, jak i Szwajcaria, ale także inne instytucje, które w jakiś sposób dorabiały się na procederze zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, łożyły potem określone kwoty na rzecz Izraela, który mógł w ten sposób rekompensować straty obywatelom swoim bądź obywatelom innych państw, należącym do żydowskiej wspólnoty narodowej (...).

Zobacz także

2022-12-02, godz. 06:45 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - Ireneusz Stachowiak. Rozmawialiśmy między innymi o znaczeniu programu „Czyste… » więcej 2022-12-01, godz. 06:00 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy dnia” w PR PiK był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozmawialiśmy o groźbie nowej fali imigracji… » więcej 2022-11-30, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmowa dotyczyła między innymi działań antykryzysowych rządu. Magdalena… » więcej 2022-11-29, godz. 06:05 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy o napięciach wewnątrz koalicji rządowej i o taktyce negocjacyjnej… » więcej 2022-11-28, godz. 06:45 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-11-25, godz. 08:52 Jarosław Wenderlich Gościem „Rozmowy Dnia” był dziś przewodniczący bydgoskiego klubu radnych partii Prawo i Sprawiedliwość i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady… » więcej 2022-11-23, godz. 06:45 Małgorzata Pelc Gościem „Rozmowy dnia” była Małgorzata Pelc z agencji Tandem. Porozmawialiśmy o konferencji „Biznes Trendy 2022”, która w czwartek odbędzie się… » więcej 2022-11-22, godz. 06:45 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o kolejnej odsłonie polskich zabiegów o pieniądze… » więcej 2022-11-21, godz. 06:00 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy między innymi o dwudziestoleciu jego prezydentury i o kłopotach, jakie dotykają… » więcej 2022-11-18, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego. Michał Jędryka:… » więcej
12345