Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-11-18, 06:00 Michał Jędryka

Jan Szopiński

Jan Szopiński/fot. Archiwum
Jan Szopiński/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa dnia - Jan Szopiński
Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego.

Michał Jędryka: 15 listopada miał miejsce incydent w Przewodowie, Polska żyje nim do dzisiaj. Jak Pan ocenia to wszystko, co się potem stało - reakcję międzynarodową na tę sytuację?
Jan Szopiński: Sytuacja pokazała, że Polacy są zjednoczeni, odpowiedzialni w swoich działaniach. Bardzo dobrze też przyjęta została nasza reakcja przez okoliczne państwa i świat. Natomiast po czasie, już po upływie kilku dni, muszą temu towarzyszyć pewne refleksje.
Cały świat był zainteresowany wyjaśnieniem tej sytuacji - czy to atak rosyjski, czy są ewentualnie za tym inne siły, czy może są sytuacje, o których do tej pory nie wiemy? Gdybym mógł skoncentrować się na kwestii naszej, wewnętrznej to po kilku dniach wydaje się jednak, że powinniśmy lepiej opracować pewnego typu procedury, które powinny funkcjonować w naszym kraju na wypadek tego typu sytuacji.

Ale wojskowe, dotyczące bezpieczeństwa czy komunikacyjne?

- Procedury komunikacyjne, bo cały nasz świat jest jedną globalną wioską i w związku z tym mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacjami, że około godz. 19.00 pokazywały się oświadczenia rządów Łotwy, Estonii, robocza opinia Pentagonu, natomiast brak było na pewno Polakom stanowiska rządu polskiego.

Rzecznik rządu tłumaczył potem, że chodziło o to, żeby podać zweryfikowane informacje.
- Pełna zgoda, natomiast mówiłem o globalnej wiosce i w okolicach 19.00 – przypomnę - mieliśmy konferencję rzecznika prasowego rządu, który mówił o sytuacji kryzysowej i nic nie wspominał o kwestiach związanych z tą sytuacją. Natomiast inne kraje i niektóre międzynarodowe media już informowały, że nastąpił atak rakietowy itd. Również regionalne media na Lubelszczyźnie, w okolicach godziny 18.00 informowały o eksplozjach, o rosyjskim ataku rakietowym. Mówię tutaj na przykład o Kurierze Lubelskim, z którego korzystałem ja i na pewno wielu Polaków.
Lepiej więc byłoby, gdybyśmy nie musieli korzystać z propagandy szeptanej, a mieli informację rządu. Tej oficjalnej informacji nie było. Myślę, że trzeba to poprawić, bo w tak trudnym okresie czasu nie może być sytuacji wyczekiwania np. militarnego, gdy młodzi ludzie będą sobie zadawać pytanie, czy kolejnego dnia nie otrzymają powołania do wojska.

Trudno się nie zgodzić też, że im szybciej się poda informację, tym bardziej są one obarczone ryzykiem błędu.
– Zgadzam się, że trzeba było to też uzgodnić z naszymi sojusznikami - szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi, tylko że w pewnym okresie czasu korzystaliśmy już z przekazów amerykańskich, natomiast nie było przekazu polskiego. To jest sytuacja, która musi być przeanalizowana i w sposób ostrożny powinniśmy zmienić element dotyczący procedur informowania w naszym kraju. (...)

Zobacz także

2023-01-31, godz. 06:00 Honorata Galczewska Gościem Rozmowy dnia była Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Rozmawialiśmy o specyfice zarządzania polskimi… » więcej 2023-01-30, godz. 06:45 Kacper Płażyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Kacper Płażyński, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o aferze korupcyjnej w Europarlamencie… » więcej 2023-01-27, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2023-01-26, godz. 06:45 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka, członek Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy m.in. o przekazaniu czołgów Leopard na… » więcej 2023-01-25, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmawialiśmy między innymi o ostatnich wypowiedziach europosła Radosława Sikorskiego… » więcej 2023-01-24, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to problemy polskich rolników spowodowane… » więcej 2023-01-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o funduszach europejskich dla regionu kujawsko-pomorskiego… » więcej 2023-01-20, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski – politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o rozwoju wojny… » więcej 2023-01-19, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wybrany przewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Rozmawialiśmy m.in… » więcej 2023-01-18, godz. 06:45 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy m.in. o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj… » więcej
12345