Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-09-23, 06:45 Michał Jędryka

Mieczysław Ryba

Mieczysław Ryba/fot. archiwum
Mieczysław Ryba/fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Mieczysław Ryba
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na stan bezpieczeństwa w naszym regionie i sytuację międzynarodową na świecie.Michał Jędryka: W Rosji trwa mobilizacja. Czy to oznacza Pana zdaniem, że wojna rosyjsko-ukraińska, z którą mamy do czynienia już ponad pół roku, wchodzi w nową fazę? Czy to jest gest rozpaczy Rosji?

prof. Mieczysław Ryba: Na pewno wojna wchodzi w nową fazę, bo ona nie dotyczy tylko działań frontowych, ale wszystkiego, co dzieje się dookoła. To jest cała logistyka i tutaj nie sam fakt, że Putin musiał to zrobić, musiał ogłosić mobilizację, to w takim sensie jest sukces Ukraińców, bo tego się obawiano z różnych powodów. Widać jakie jest poruszenie społeczne. Wydaje się, że żadne wydarzenie na froncie nie poruszyło tak Rosjan, nie wprawiło ich w jakieś zakłopotanie. Ci, którzy są w tej chwili w Turcji, tam Polacy jeszcze odpoczywają mówią, że Rosjanie chodzą z głowami spuszczonymi, jest ich tam bardzo dużo w różnych ośrodkach wypoczynkowych. Wiemy o tym, że Rosja ma ogromne zasoby jeśli mówimy o prowadzeniu wojny, nawet w długim okresie czasu, natomiast wiele też będzie zależeć od tego, co się tam dzieje w perspektywie społecznej i wydaje się, że będzie to generować coraz większe konflikty, natomiast niekoniecznie, jak mówią specjaliści od wojskowości, musi to zmienić sytuację na froncie.

Rosja równolegle do tej mobilizacji przeprowadza referenda na terenach okupowanych. te referenda mają dać wynik taki, że mieszkańcy tych terenów okupowanych prawdopodobnie mają się opowiedzieć w przytłaczającym procencie za przynależnością tego terytorium do Rosji. Czy myśli Pan, że Rosja może to wykorzystać jako element, którym usprawiedliwi przed Zachodem, że Ukraina atakuje jej terytorium, więc może użyć broni masowego rażenia, na przykład, albo bardzo radykalnych działań?

Tak, będzie używać straszaka, tak to nazwijmy. Rosja na froncie przegrywa i Putin raz już w tej wojnie używał tego straszaka nuklearnego, natomiast po raz kolejny będzie nim szafował, to znaczy manifestował swoją słabość, bo jeśli nie radzi sobie w konwencjonalnej wojnie, to będzie patrzyła, jakaś będzie reakcja świata, szczególnie świata zachodniego na te zagrożenia, na ten strach i tyle. Wiemy, że ten świat zachodni nie jest zbyt twardy, no i zobaczymy, jaka będzie jego reakcja, ale nie przypuszczam, żeby póki co przynajmniej to zmieniło losy wojny (...).

Zobacz także

2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej 2022-09-09, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności… » więcej
12345