Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-09-09, 06:00 Michał Jędryka

Paweł Szramka

Paweł Szramka/fot. nadesłane
Paweł Szramka/fot. nadesłane
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności.

Michał Jędryka: Trudno dzisiaj nie zapytać, jak Pan przyjął śmierć królowej brytyjskiej?
Paweł Szramka: Myślę, że śmierć Elżbiety II wszystkich zaskoczyła. Była królową, od kiedy większość z nas pamięta. Pewnie nikt nie wyobrażał sobie tego momentu, no ale nastał i trzeba się z tym pogodzić. Głębokie wyrazy współczucia dla rodziny.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o wystosowaniu zapytania, dotyczącego pozyskania 96 śmigłowców Apacz. Co to za śmigłowce?
- Są to śmigłowce bardzo sprawdzone w boju przez Amerykanów, a także stosowane przez kilka innych państw. Ta wersja, którą chcemy pozyskać jest zmodernizowana, dostosowana do nowoczesnego pola walki. Z tego, co się zdążyłem zorientować, byłaby ona w stanie współgrać z innymi systemami, które mamy zamiar kupić z czołgami czy obroną przeciwlotniczą, więc wydaje się, że jest to ciekawy zakup.

Tak właśnie argumentuje minister, że będą doskonale współpracowały z czołgami.
– Zgadza się, a to jest ważne. Jeśli mamy tych zakupów tak dużo w ostatnim czasie, to szalenie istotne jest, żeby nie było tak, że jest kilka elementów, które same w sobie mają ogromny potencjał, natomiast nie potrafią ze sobą współgrać na polu walki. To jest jedna z najważniejszych kwestii i cieszę się z zapowiedzi, że z tym nie będzie problemu. Oby tak było również w praktyce.

Śmigłowców ma być 96, to bardzo dużo.
– To ogromny zakup, od dawna mówiło się, że śmigłowce są w Polsce potrzebne. Mam nadzieję, że jeśli już kupimy ten sprzęt, to jak najwięcej technologii trafi do naszych zakładów. Mamy dwie firmy w Polsce, które produkują śmigłowce – nie są polskie, znajdują się tylko na terenie naszego kraju, natomiast pracownicy, umiejętności czy technologia tutaj zostaną. Oby to owocowało, żeby przyszłe zakupy mogły być rozważane na naszym terenie. Jeśli kupujemy coś z zagranicy, to niestety pieniądze przede wszystkim wypływają z Polski, a wiemy, że kiedy inflacja jest tak wysoka, to musimy liczyć się z każdą złotówką.

To chyba będzie dosyć poważny skok technologiczny dla naszej armii, która tak naprawdę nie miała do tej pory śmigłowców szturmowych?
– Nawet nie ma co tego porównywać ze sprzętem, który do tej pory w Polsce funkcjonował. Na pewno są to śmigłowce z zupełnie innej półki, ale też za tę „półkę” będzie trzeba płacić. Zastanawiam się, na ile jesteśmy w stanie w obecnej sytuacji pozwolić sobie na to. Z drugiej strony mówi się, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, a my mamy realne zagrożenie ze wschodu - u naszego sąsiada trwa wojna. Myślę więc, że nawet na takie duże zakupy musimy sobie w pewnym stopniu pozwalać, bo nawet jeśli ten sprzęt nie będzie użyty, to ważne, żeby odstraszał agresora. (...)

Zobacz także

2022-11-22, godz. 06:45 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o kolejnej odsłonie polskich zabiegów o pieniądze… » więcej 2022-11-21, godz. 06:00 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy między innymi o dwudziestoleciu jego prezydentury i o kłopotach, jakie dotykają… » więcej 2022-11-18, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego. Michał Jędryka:… » więcej 2022-11-17, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy dnia” był dr Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji związanej z upadkiem pocisku rakietowego… » więcej 2022-11-16, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa kraju po wczorajszych doniesieniach o incydentach na wschodniej… » więcej 2022-11-15, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia" był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu przez… » więcej 2022-11-14, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł na Sejm RP i autor książki pod tytułem „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”. – Bardzo… » więcej 2022-11-11, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o wydarzeniach sprzed 104 lat. Michał… » więcej 2022-11-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowa dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o kujawsko-pomorskiej gęsinie i o obchodach Narodowego… » więcej 2022-11-09, godz. 06:45 Teresa Wargocka Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy o tarczy antyinflacyjnej i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej… » więcej
12345