Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-09-05, 06:00 Michał Jędryka

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski/fot. Archiwum
Krzysztof Gawkowski/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Krzysztof Gawkowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania wojenne i o stosunkach polsko-niemieckich w ramach Unii Europejskiej.

Michał Jędryka: W czwartek zostały przedstawione raporty na temat polskich szkód poniesionych w czasie II wojny światowej, które mają stać się podstawą do zgłoszenia roszczenia odszkodowawczego wobec Niemiec. Tym tematem właściwie od kilku dni żyją wszystkie media. Opozycja jest sceptyczna wobec tego pomysłu. Co pan o tym sądzi?

Krzysztof Gawkowski: Nie wiem, czy opozycja jest sceptyczna, bo odszkodowania za II wojnę światową Polsce się rzeczywiście należą. Opozycja jest po prostu rozsądna i patrząca na sprawę w sposób racjonalny. Jest 80 lat po wojnie, 30 lat po przemianach ustrojowych i dzisiaj, zgodnie z prawem międzynarodowym, nie jesteśmy w stanie tych pieniędzy w żaden sposób odzyskać. Możemy jednak być skuteczni na innych polach. Te inne pola to m.in. środki z Unii Europejskiej, i wydaje mi się, że rząd mówi o ponad 6 bilionach złotych z reparacji po to, żeby przykryć swoją nieudolność w sprawie pozyskania 770 miliardów złotych z Funduszu Odbudowy z Unii Europejskiej. Pieniądze z Unii Europejskiej leżą na stole i są do wzięcia, a, niestety, ich nie bierzemy. Pieniądze z reparacji to są jakieś pieniądze magiczne, które leżą w raporcie, ale kiedy je dostaniemy, czy je dostaniemy – tego nie wie nikt. Według mnie nigdy ich nie dostaniemy.

O tym, czy te pieniądze z Unii leżą na stole, jeszcze za chwilę porozmawiamy, ale zaczął pan właściwe od takiej deklaracji, że odszkodowanie za II wojnę światową się Polsce należy. To w jaki sposób powinniśmy ich dochodzić, w jaki sposób powinniśmy stawiać tę sprawę. Czy uważa pan, że sama pomoc w ramach Unii Europejskiej, jakby wyczerpuje te odszkodowania, zamyka sprawę?

Po prostu jestem racjonalny w tym, co się dzieje dzisiaj w Europie. Czas na to, żeby sięgnąć po reparacje był w latach 50. XX wieku, po wojnie. Wtedy Związek Radziecki zabrał te pieniądze, które należały do Polski i jeżeli domagać się czegoś, to od Związku Radzieckiego, którego spadkobiercą dzisiaj jest Rosja, bo te pieniądze tam poszły z niemieckich reparacji. Był też na to czas w latach 90. XX wieku, kiedy prawica zaczęła rządzić. Trzeba było się tego domagać po zmianie ustrojowej – i też się tego nie domagano. Dziś po prostu w prawie międzynarodowym jest to niemożliwe, więc ja jestem w tej sprawie bardzo racjonalny. Zresztą od tego czasu, czyli od 30 lat, w Polsce 9 lat rządzi PiS w ostatnich latach – to jest suma tych rządów. Do tej pory powstał jedynie raport, ale wciąż nie ma żadnych konkretnych działań, oficjalnego wniosku, zabiegów dyplomatycznych, analiz prawnych, podpisanych sojuszy. Wywołujemy konflikt z Niemcami, tam szukamy wroga, a tak naprawdę na Zachodzie powinniśmy szukać sojuszników, bo bardziej nam powinno zależeć na tym, żeby mieć sojuszników przeciwko Rosji, która wywołała wojnę na Ukrainie (...).

Zobacz także

2022-11-22, godz. 06:45 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o kolejnej odsłonie polskich zabiegów o pieniądze… » więcej 2022-11-21, godz. 06:00 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy między innymi o dwudziestoleciu jego prezydentury i o kłopotach, jakie dotykają… » więcej 2022-11-18, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego. Michał Jędryka:… » więcej 2022-11-17, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy dnia” był dr Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji związanej z upadkiem pocisku rakietowego… » więcej 2022-11-16, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa kraju po wczorajszych doniesieniach o incydentach na wschodniej… » więcej 2022-11-15, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia" był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu przez… » więcej 2022-11-14, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł na Sejm RP i autor książki pod tytułem „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”. – Bardzo… » więcej 2022-11-11, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o wydarzeniach sprzed 104 lat. Michał… » więcej 2022-11-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowa dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o kujawsko-pomorskiej gęsinie i o obchodach Narodowego… » więcej 2022-11-09, godz. 06:45 Teresa Wargocka Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy o tarczy antyinflacyjnej i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej… » więcej
12345