Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-09-02, 06:45 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. nadesłane
Kosma Złotowski/fot. nadesłane
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania wojenne.

Michał Jędryka: Wczoraj poseł Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport bilansujący szkody, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej ze strony Niemiec. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie domagać się odszkodowania za wojenne straty w sposób prawny, na arenie międzynarodowej. Czy taka deklaracja Pana zdaniem będzie miała konsekwencje w postrzeganiu Polski, chociażby w Parlamencie Europejskim?
Kosma Złotowski: Myślę, że tak. Dzisiaj Polska jako państwo – spotyka się z najrozmaitszymi zarzutami, a tutaj jest sprawa – wcale nie aż tak dawna – a zupełnie nierozliczona. Bardzo dobrze, że zostanie to poruszone na arenie międzynarodowej. Czy zostaną wypłacone te odszkodowania – zobaczymy, ale dobrze, że jest o tym mowa.

Mieliśmy już taki precedens. Kilka lat temu Grecja zgłosiła żądanie odszkodowań za drugą wojnę światową. Niemcy powiedziały stanowcze: „nie”. Myśli Pan, że ten scenariusz się powtórzy?
– Sprawa grecka też nie jest zakończona. O ile wiem, Grecy jeszcze oficjalnie z taką prośbą nie wystąpili. Mówili, zapowiadali, że to zrobią, ale wciąż jeszcze tego nie dokonali. Myślę, że tego rodzaju dyskusje, które dotyczą całkiem niedawnej historii, ale jednocześnie jej skutki są przez cały czas odczuwane – przez przynajmniej oba te kraje, czyli Polskę, Grecję, ale pewnie jeszcze parę innych – zmieniają pozycję Polski, również wobec Niemiec.

Profesor Wojciech Polak komentując decyzję o wystąpieniu o odszkodowania – powiedział, że Niemcom bardzo zależy na wizerunku. Myśli Pan, że w ramach tej dbałości o wizerunek Niemcy mogą zdecydować się na przystąpienie do rokowań z Polską, a w każdym razie do potraktowania w sposób poważny polskiego żądania?
– Myślę, że tak. Niemcy czują się bardzo komfortowo w ostatnim czasie, uważając siebie za „mocarstwo moralne”. Dobrze jest ustawić ich w mniej komfortowej sytuacji i skonfrontować z odpowiedzialnością za to, co działo się jeszcze całkiem niedawno (...).

Zobacz także

2022-11-22, godz. 06:45 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o kolejnej odsłonie polskich zabiegów o pieniądze… » więcej 2022-11-21, godz. 06:00 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy między innymi o dwudziestoleciu jego prezydentury i o kłopotach, jakie dotykają… » więcej 2022-11-18, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego. Michał Jędryka:… » więcej 2022-11-17, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy dnia” był dr Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji związanej z upadkiem pocisku rakietowego… » więcej 2022-11-16, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa kraju po wczorajszych doniesieniach o incydentach na wschodniej… » więcej 2022-11-15, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia" był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu przez… » więcej 2022-11-14, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł na Sejm RP i autor książki pod tytułem „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”. – Bardzo… » więcej 2022-11-11, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o wydarzeniach sprzed 104 lat. Michał… » więcej 2022-11-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowa dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o kujawsko-pomorskiej gęsinie i o obchodach Narodowego… » więcej 2022-11-09, godz. 06:45 Teresa Wargocka Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy o tarczy antyinflacyjnej i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej… » więcej
12345