Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-12, 06:00 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Grzegorz Górski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce wewnątrzunijnej z Berlinem i biurokracją brukselską.

Michał Jędryka: Pan jest jednym z publicystów, którzy twierdzą, że Polska może wygrać starcie z Komisją Europejską i Berlinem. W co gra Berlin, w co gra Komisja Europejska?
Grzegorz Górski: W tej sprawie jest kilka planów. Pierwszy to są pieniądze (…). Problem jest też taki, że przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia - kiedy z powodzeniem realizowano projekt wspólnoty, stworzony przez Schumana - Unia była kwitnącą, rozwijającą się i ekspandującą swoim dobrobytem strukturą w świecie. Od kiedy - po traktacie w Amsterdamie - zaczęto z niej robić na siłę państwo federalne, zawiadywane z Berlina, wyłącznie w niemieckim interesie - zaczęła się sypać i kruszyć. Skończyły się też pieniądze, więc można powiedzieć, że dotychczasowy model się wyczerpał. Trwa paniczne poszukiwanie nowych źródeł. Polska jest takim krajem, z którego można wyrwać pieniądze i zaoszczędzić je, bo ciągle jest największym biorcą środków strukturalnych z Unii. Można więc uszczknąć znaczną część tych środków.(…)

Czyli chodzi nie tylko o Program Odbudowy, ale o znacznie większe pieniądze.
- Oczywiście - Program Odbudowy to właściwie w ogóle nie są pieniądze. Z uwagi na model, w jakim to przedsięwzięcie zostało skonstruowane, to jest margines. Przypominam, że Polska - zgodnie z dyspozycjami - w tej perspektywie finansowej ma dostać ponad 100 mld euro (...). To są pieniądze, które leżą na stole i cała awantura kreowana przez Brukselę pomoże w stworzeniu przesłanek do tego, żeby nielegalne rozporządzenie dało komisji instrument do wstrzymywania wypłat tych pieniędzy (...). To jest narzędzie, które będą chcieli wykorzystywać w tej grze. Budują argumentację pod przyszłą walkę o te złudne pieniądze.

W jaki sposób Polska może się zachować, żeby plan Berlina czy plan Brukseli udaremnić?
- Jest kilka elementów w wymiarze czysto politycznym. To jest oczywiście walka o wzmocnienie swojej pozycji, poprzez własną aktywność w stosunku do krajów, które wcale nie są chętne do tego typu manewrów i wiedzą, że też padną ofiarą tego typu manipulacji. Jest całkiem spore grono takich krajów (…).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345