Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-11, 06:05 Marcin Kupczyk/Redakcja

Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak. Fot. Archiwum
Krzysztof Nowak. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Nowak
Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich.

Marcin Kupczyk: Wszyscy wciąż żyjemy tragicznym wypadkiem polskiego autokaru w Chorwacji. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak to się stało, co mogło się wydarzyć? Jakie są najczęstsze przyczyny podobnych wypadków?

Krzysztof Nowak: Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi z powodu błędu kierowcy. Kolejnymi przyczynami mogą być usterki techniczne.

Grzechy, błędy - takie jak zaśnięcie, przemęczenie. Często się to zdarza?

Największe zagrożenie wśród kierowców niosą manipulacje w tachografach. Odkąd powstała Inspekcja Transportu Drogowego jednym z jej głównych działań jest, aby działania ujawniać. Te naruszenia sprawdzamy i ujawniamy. Na terenie całej Europy pod tym względem przodujemy. Nasi inspektorzy z województwa kujawsko- pomorskiego szkolą nie tylko służby krajowe, ale też zagraniczne. Patrząc na statystyki w latach 2000-2021, na przestrzeni całego kraju mieliśmy 2 tys. wykrytych takich manipulacji (…) .

Dlaczego kierowcy manipulują przy tachografach? Z czego to wynika?
Domyślam się, że próbują przejechać większy odcinek kilometrów niż mogą podczas swojego dziennego czasu prowadzenia.

Czyli przekraczają normę - po to, żeby dalej dojechać, dowieźć towar w przypadku tirów, żeby zarobić pieniądze?
Taka może być główna przyczyna. Nasze postępowania prowadzone są wielowątkowo. Pierwszym krokiem jest zbadanie, kto dopuścił się naruszenia. Jeśli okaże się, że jest to tylko kierowca, to wobec niego wyciągane są konsekwencje - sankcja w postaci mandatu karnego - tylko, a może aż 2 tys. złotych.
Dalej badamy – co było po stronie przewoźnika. Jeśli się okaże, że wiedział lub nawet nakłaniał, miał świadomość, że do takiej manipulacji dochodzi wielokrotnie w danym okresie - a badamy do 28 dni wstecz - to wobec niego istnieje możliwość nałożenia kary administracyjnej do 10 tys. złotych (...) . Nowelizacja przepisów pomaga, aby naruszenia rzadziej się pojawiały. (...)

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345