Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2022-08-09, 06:45 Marcin Kupczyk/Redakcja

Katarzyna Gągola

Dr Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan/archiwum
Dr Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan/archiwum
Rozmowa Dnia - Katarzyna Gągola
Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest honorowe oddawanie krwi szczególnie w okresie wakacyjnym. Zapytaliśmy także, kto może zostać krwiodawcą, i jak Regionalne Centrum dba o to, by nie zabrakło krwi dla potrzebujących.Marcin Kupczyk: Każdego roku latem słyszymy apele o oddawanie krwi, ponieważ wakacje to z jednej strony potencjalnie, niestety, więcej wypadków na drogach, a z drugiej strony urlopy krwiodawców. Czy zawsze latem jest kłopot z krwią? Czy bywają też lepsze okresy - jak to wygląda?

Katarzyna Gągola: Oczywiście, bywają lepsze okresy. Najczęściej krwi wystarcza, aczkolwiek aby tak było, musi być większa informacja medialna na ten temat. Musimy zaangażować wszystkie siły w promocję i w mówienie o tym, że jednak oddawanie krwi jest niezbędne, żeby ta krew, żeby jej stany były cały czas bezpieczne, wystarczające, i żeby krwi nie zabrakło dla hospitalizowanych chorych.

Jak jest obecnie w waszym Centrum?

Na razie w naszym centrum mamy bezpieczne zapasy, aczkolwiek to nie są zapasy miesięczne, tylko kilkudniowe, około tygodniowe. Na bieżąco realizujemy wszystkie zapotrzebowania ze strony szpitali i mamy jeszcze lekki zapas.

Czy krew można przechowywać i jak długo można to robić?

Niestety, krew można przechowywać maksymalnie 42 dni, czyli trochę dłużej niż miesiąc i dlatego nie możemy zrobić żadnych dużych zapasów, na przykład przed wakacjami, żeby zabezpieczyć się na całe wakacje. Musimy krew na bieżąco pobierać, przygotowywać i wydawać do szpitali.

Krew ma swoje różne składniki. Są one wydzielane i magazynowane na różne sposoby...

Mówiąc krew myślimy głównie o krwinkach czerwonych, ważnych właśnie przez 42 dni, ale tę porcji krwi oddaną przez dawcę my dzielimy na trzy różne części: na krwinki czerwone, na osocze, które może być przechowywany po zamrożeniu nawet 3 lata, i na krwinki płytkowe, które są ważne tylko 5 dni, i na przykład krwinki płytkowe pobrane dzisiaj wydajemy na drugi dzień. Musi więc być u nas codziennie krwiodawca, by na bieżąco zaopatrywać szpitale w krwinki płytkowe.

Ile krwi państwo pobierają, aby szpitale mogły przeprowadzać operacje bez przestojów?

Dziennie wydajemy około 300 jednostek krwi do szpitali naszego regionu, czyli tyle osób musi się zgłosić i krew oddać, żeby te magazyny były bezpieczne. To jest duża liczba krwiodawców. Tyle szpitale oczekują.

Co to jest jednostka?

Jest to porcja krwi pobrana od jednego krwiodawcy. To jest około 200 ml krwi, koncentratu krwinek czerwonych. Krwiodawca jednorazowo oddaje 450 ml krwi pełnej, które dzielimy właśnie na te trzy wspomniane składniki (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345