Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-08, 03:17 Redakcja

Anna Gembicka

Anna Gembicka
Anna Gembicka
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Anna Gembicka
Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania.Agnieszka Marszał: zaczynamy od tematu, który wzbudza ostatnio duże zainteresowanie i wielkie emocje - dopłaty do ogrzewania. Pani minister, czy będą dla wszystkich? Bo można się już trochę pogubić w tych ostatnich doniesieniach.

Anna Gembicka: Przede wszystkim w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu ustawa dotycząca dodatku węglowego wróciła z Senatu, przeszła swoją drogę legislacyjną i to wsparcie jest zapewnione, ale myślę jest bardzo ważna zapowiedź, która padła ze strony pani minister Moskwy (minister klimatu i środowiska – dop. red.) o przygotowaniu ustawy, która stanie na wrześniowym posiedzeniu Sejmu, dotyczącej wsparcia także innych źródeł ciepła, takich jak chociażby pellet, olej opałowy czy drewno. Tak, jak mówiliśmy od początku, nie zostawiamy nikogo bez pomocy, przeznaczymy dodatkowe środki na to, żeby także inne źródła ciepła mogły zostać wsparte i to będzie realne wsparcie dla wielu milionów Polaków.

Ci, którzy ogrzewają swoje domy nie tylko węglem, ale także innymi źródłami energii mogą zatem liczyć na to, że jakieś wsparcie finansowe także dostaną?

Jak najbardziej. Tak, jak było to zapowiadane, w przypadku pelletu czy też innego rodzaju biomasy to będzie prawdopodobnie dodatek w wysokości 3 tys. zł, przy drewnie 1 tys. zł, przy oleju opałowym 2 tys. zł. Przed nami jeszcze prace legislacyjne, ale prawdopodobnie na wrześniowym posiedzeniu Sejmu uda się całą ustawę procedować. Mam nadzieję, że Senat także nie będzie zwlekał z procedowaniem tej ustawy i jak najszybciej uda się tę pomoc wprowadzić.

Wsparcie finansowe zatem będzie, ale czy będzie węgiel czy gaz, bo ludzie boją się, że tych surowców może zabraknąć, że jesienią i zimą możemy mieć problemy z ogrzewaniem naszych domów i mieszkań.

Jeżeli chodzi o gaz, to mamy pełne magazyny, tutaj naprawdę jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i to warto podkreślać, patrząc chociażby na politykę niemiecką i na to, co teraz się dzieje w Niemczech, gdzie Niemcy swoje magazyny gazu oddali w rosyjskie ręce. Teraz mają bardzo duży problem. My od początku mówiliśmy, jak ważna jest dywersyfikacja. Jeżeli chodzi o węgiel też nie trzeba się martwić. Będzie on dostępny i próby siania paniki, które w ostatnich tygodniach realizuje opozycja, naprawdę nikomu nie służą, bo to doprowadza tylko do tego, że windowane są ceny. Wiadomo, że im większa panika, tym więcej osób zaczyna szukać, zaczyna się nakręcać popyt – tak, jak było ostatnio z cenami cukru przez pewien czas. Wystarczyło kilka zdjęć w internecie, nagle wybuchła panika, opozycja to bardzo szybko to podchwyciła, zaczęła straszyć Polaków, że nie będzie cukru. Tyle osób kupiło cukier, niestety, po cenach zawyżonych przez sieci handlowe, a teraz wystarczy wejść na stronę internetową sklepu Krajowej Grupy Spożywczej, gdzie po 4,99 zł cukier można spokojnie kupić (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345