Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-04, 06:05 Marcin Kupczyk

Ireneusz Stachowiak

Ireneusz Stachowiak Fot. www.facebook.com/stachowiakireneusz
Ireneusz Stachowiak Fot. www.facebook.com/stachowiakireneusz
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Ireneusz Stachowiak
Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy o tym, jak można uzyskać dofinansowanie z programów: „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie” oraz „Agroenergia”.Marcin Kupczyk: Od 15 lipca można już składać kompleksowe wnioski w programie „Czyste Powietrze Plus”. Ma umożliwić prefinansowanie inwestycji ekologicznych. Proszę przypomnieć na czym ten program polega?

Ireneusz Stachowiak: „Czyste Powietrze” to program adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych i w ramach tego programu można dokonać wymiany źródła ogrzewania na paliwo stałe, przeprowadzić kompleksową termomodernizację w domu wymienić okna, docieplić ściany, a także zmodernizować instalację centralnego ogrzewania. Można także ubiegać się o dofinansowanie na budowę fotowoltaiki na swoim domu.

Mowa jest o przedpłatach. Jak je uzyskać?

Od 15 lipca jest możliwość prefinansowania inwestycji. Polega to na tym, że składamy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o wypłatę tak zwanej zaliczki. Ta zaliczka w wysokości 50 procent przyznanej dotacji będzie wypłacona na konto firmy, z którą wcześniej musimy podpisać umowę. Te pieniądze dostanie firma i może przeznaczyć je na zakup niezbędnych materiałów potrzebnych do wykonania danej inwestycji.

Głównym celem programu jest walka z „kopciuchami”, walka o czyste powietrze. Jak przebiega to w naszym regionie?

Wygląda coraz lepiej. Od początku programu, czyli od września 2018 roku przyjęliśmy 28 tys. wniosków. Podpisaliśmy już ponad 25 tys. umów na łączną kwotę ponad 422 mln zł, a naszym beneficjentom wypłaciliśmy już blisko 232 mln zł za fizycznie zrealizowane inwestycje i ponad 20 tys. takich pieców na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wymienionych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa mamy wysoki wskaźnik, mamy 4. miejsce w kraju, także mieszkańcy naszego regionu bardzo aktywnie korzystają z możliwości dofinansowania w postaci dotacji tych inwestycji. A przypomnę, że dotacja jest z jedną z form, czyli oprócz tego, że można otrzymać dotację ona jest w trzech progach 30, 60 i 90 procent w zależności od dochodów, jakie uzyskujemy w gospodarstwie domowym możemy także skorzystać odliczając pozostałą część inwestycji, na którą nie otrzymujemy dotacji w tzw. uldze termomodernizacyjnej, w której przysługuje 53 tys. zł do odliczenia w podstawie opodatkowania. Tę inwestycję można w dużej mierze sfinansować ze środków zewnętrznych, dlatego program cieszy się dużym zainteresowaniem (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345