Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-02, 05:00 Redakcja

Marlena Maląg

Marlena Maląg
Marlena Maląg
Rozmowa dnia-Marlena Maląg
Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach kredytowych, a także nowej ustawie o rodzinach zastępczych.

Agnieszka Marszał: Rozpocznijmy od wypowiedzi Tomasza Lenza, szefa PO w naszym regionie, który zasugerował, żeby wstrzymać na kilkanaście miesięcy wypłatę 14. emerytury i tym sposobem trochę pohamować inflację. Jak powiedział: ludzie, którzy dostają pieniądze, lub wiedzą, że je dostaną, pędzą do sklepu, wydają i nakręcają inflację.

Marlena Maląg: Pan poseł Lenz przez przypadek powiedział prawdę to, co PO tak naprawdę myśli. Wielokrotnie w przestrzeni publicznej słyszeliśmy, jak pan Donald Tusk mówił, że wszystkie świadczenia są bezpieczne – nawet to, że PO obroni świadczenie 500+. Wczoraj usłyszeliśmy jasno i czytelnie, że nie pomoc obywatelom jest bardzo ważna, tylko zaniechanie poboru tych świadczeń. To co my z trudem, mozolnie wypracowaliśmy, walcząc z COVID-em, a [potem z efektami – przyp. red.] wojny na Ukrainie – i rząd absolutnie nie ogranicza żadnych świadczeń, świadczeń prorodzinnych, czyli wsparcia rodzin z małymi dziećmi, ale także wsparcia seniorów, bo ono jest potrzebne, dedykowane, bo seniorzy to grupa, która ma niższe dochody. Więc podjęliśmy decyzję, że wypłata 14. emerytury nie będzie w IV kwartale, tylko od 25 sierpnia, wtedy kiedy mamy szczyt inflacji, żeby osobom starszym pomóc. Przecież przy 14. emeryturze też wprowadzamy kryterium dochodowe, aby ta pomoc była największa dla osób, które potrzebują najwięcej tego wsparcia. Rząd ma obowiązek racjonalnie gospodarować budżetem i to staramy się czynić od samego początku – bo uszczelnienie budżetu poprzez ograniczenie działania mafii vatowskich spowodowało, że są w nim środki, które mogą być przeznaczone na realizację tego, co jest potrzebne, czyli budowania silnej Polski opartej na silniej rodzinie. Ale ta rodzina potrzebuje wsparcia, zarówno finansowego, ale także wsparcia w różnych obszarach i to cały czas czynimy. Ta wypowiedź posła Lenza pokazuje, jakie naprawdę jest oblicze PO (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345