Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-28, 06:00 Marcin Kupczyk

Patryk Mikołajewski

Patryk Mikołajewski/fot. Lidia Mikołajewska, Studio Fotograficzne Rozalia
Patryk Mikołajewski/fot. Lidia Mikołajewska, Studio Fotograficzne Rozalia
Rozmowa dnia - Patryk Mikołajewski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta inwestycjach.

Marcin Kupczyk: Zbliża się „Jarmark cysterski”, który dwukrotnie nie odbył się z powodu pandemii, więc radość świętowania tym większa?

Patryk Mikołajewski: Tak, cieszą się nie tylko rekonstruktorzy, ale i mieszkańcy.

Co się będzie działo podczas tej dwudniowej imprezy?

Przygotowaliśmy dużo ciekawych wydarzeń. Sobota jest przepełniona atrakcjami zwłaszcza dla najmłodszych, ale jest też to co ja lubię najbardziej, czyli inscenizacje. O 21.00 robimy wieczorną inscenizację, jest o tyle ciekawa, że w półmroku, cieniu cysterskiego gaju jakim jest Grabina, będzie się odbywała bitwa, będą machiny oblężnicze, płonące kule, palenie wioski, a w momencie kulminacyjnym chcemy podświetlić las na czerwono, a po inscenizacji koncert zespołu Percival – oni pisali muzykę między innymi do gry „Wiedźmin”. W niedzielę będzie msza w rycie średniowiecznym, po łacinie, w bazylice koronowskiej, potem masa zabaw i o 15:00 kolejna inscenizacja bitwy pod Koronowem.

Inne miejsce w tym roku?

Tak, udało się nam przygotować w centrum, w okolicy bazyliki, piękny teren po zabudowaniach powięziennych, usunęliśmy pewne rzeczy, posprzątaliśmy teren, zrobiliśmy drogę dojazdową, wyremontowaliśmy mostek, piękne miejsce, wiele osób mówi, że najpiękniejsze miejsce w gminie na jakiekolwiek imprezy, w tym inscenizacje, z jednej strony jest ściana lasu, graby, dęby i buki, a z drugiej strony jest bazylika, cudowne miejsce.

„Jarmark cysterski”. O co chodzi z cystersami w Koronowie?

Cystersi są tak naprawdę założycielami Koronowa. Przenieśli się do nas i zaczęli budować klasztor w 1288 roku, zaczął to opat Engelbert i tak naprawdę, gdy Krzyżacy mocno im dokuczali w Byszewie, oni postanowili się przenieść bliżej rzeki, ale na miejsce tranzytowe, bo to był główny szlak między Bydgoszczą a Chojnicami, szlak między Kujawami i Pomorzem (...).

„Jarmark cysterski” odbędzie się w sobotę i niedzielę 30 i 31 lipca.

Zobacz także

2022-09-09, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności… » więcej 2022-09-08, godz. 03:34 Marek Wojtkowski Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Temat to drastyczne podwyżki cen energii dla samorządów. Agnieszka… » więcej 2022-09-07, godz. 03:30 Jakub Wiech O sytuacji na rynku energetycznym i możliwych scenariuszach rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem, analitykiem ds. energii z portalu Energetyka24.com. Agnieszka… » więcej 2022-09-06, godz. 06:00 Zbigniew Ziobro [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rozmawialiśmy między innymi o polityce klimatycznej Unii Europejskiej i o propozycji… » więcej 2022-09-05, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania… » więcej 2022-09-02, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania… » więcej 2022-09-01, godz. 06:45 Henryk Kowalczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tematem rozmowy były problemy rolników, między innymi wysokie ceny energii… » więcej 2022-08-31, godz. 04:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego premiera w Paryżu i przyszłości Unii Europejskiej. Magdalena… » więcej 2022-08-30, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Michał… » więcej 2022-08-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów wiejskich. Rozmawialiśmy o sytuacji… » więcej
12345